Herb Gminy Brody z napisem "Gmina Brody"
Powróć do: Turystyka

Zalew Brodzki

Zalew Brodzki - wodok z lotu ptaka

Gmina Brody w całości leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Najbardziej malowniczym jego fragmentem jest wyraźne przewężenie doliny, a nawet można powiedzieć "przełom" rzeki przez wzgórza między Rudą a Krynkami. Walory krajobrazowe tego miejsca zostały pomnożone dzięki temu, ze utworzono tu Zalew Brodzki (Zbiornik Brody Iłżeckie). Ten rozległy zbiornik retencyjny (powierzchnia ok. 260 ha i długość ok. 5 km.) jest nie tylko perłą okolicznego krajobrazu, ale i swego rodzaju centrum turystycznym regionu. Ważną atrakcją jest Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim m. in. z parkiem linowym, planowaną tyrolką na wyspę, piękną plażą, miejscami rekreacji, placami zabaw. Zalew ma także dobrą renomę wśród wędkarzy. Można także udać się na pieszą wędrówkę lub przejażdżkę rowerową wokół zalewu.  Strome, zalesione i poprzecinane wąwozami stoki kryją wiele nieprzeciętnych skał i głazów, Niektóre z nich chronione są w rezerwacie "Skały w Krynkach", "Skały pod Adamowem", lub jako pomniki przyrody tzw. "Skały w Rudzie". Zapraszamy do wypoczynku nad zalewem!

Zobacz szlaki turystyczne w gminie Brody

Zalew Brodzki - dwie żaglówki przy molo w Rudzie

Walory zalewu doceniane są przez wielu amatorów sportów wodnych.  Żeglarze lubią kształt tego akwenu i jego orientację wobec najczęściej wiejących wiatrów. Co roku, w wakacje organizowana jest Letnia Szkółka Kajakarska dladzieci i młodzieży. Jej bazą jest szkoła w Rudzie i pobliskie molo.

  Zalew Brodzki - slip w Krynkach

Bezpłatny slip w Krynkach do wodowania sprzętu pływającego.

Zalew Brodzki - slip w Stykowie z lotu ptaka. Widać łodzie, skutery wodne oraz miejsce na ognisko

Ogólnodostęny slip w Stykowie

Zalew Brodzki - molo w Rudzie z zacumowaną motorówką. Na molo stoją dwie dziewczyny. Zdjęcie o wschodzie słońca.

Molo w Rudzie

Zalew Brodzki - molo w Krynkach o zachodzie słońca. Na molo para zakochanych.

Molo koło Krynek

Część Zalewu Brodzkiego - tzw. "Mały Staw"

"Mały Staw" między Brodami i Rudą

Część Zalewu Brodzkiego - tzw. "Oczko" w Krynkach

"Oczko" w Krynkach

Zalew Brodzki - zapora (tama)

Zapora ziemna z czterokomorowym jazem, który reguluje poziom wody powstała w 1964 r. na miejscu dawnej, "Staszicowskiej" tamy. Pierwotnie istotną motywacją do rozpoczęcia tej inwestycji była konieczność stworzenia punktu ujęcia wody dla potrzeb Zakładów Górniczo - Metalowych w Zębcu. Ostatecznie jednak, samo ujęcie przestało być niezbędne i nie zostało wykonane. Zalew spełnia obecnie nie tylko funkcję retencyjną, ale i energetyczną. W przyczółkach jazu zainstalowano dwie turbiny wodne o mocy 48 i 55 kWh.

Zalew Brodzy - wykoszone, wysprzątane brzegi. Na brzegu wędkarze, ktoś spceruje z psem.

Brzegi zalewu są stale pod opieką służb gminnych. Turyści doceniają to, że na tym terenie jest koszona trawa i sprzątane są śmieci.

Zapraszamy do obejrzenia filmów: