Zlokalizowany jest na północ od Zalewu Brodzkiego. Warto tam dotrzeć ze względu na wyjątkowe wychodnie piaskowców dolnotriasowych. Długotrwałe procesy wietrzenia nadały im kształty ambon, głęboko podciętych okapów, grzybów skalnych. W ścianach o wysokości do 6 m utworzyły się płaskie zagłębienia i wystające gzymsy, które odzwierciedlają ławicowy układ piaskowców. Liczne są drobne urzeźbienia powierzchni skał w postaci głębokich owalnych wgłębień przedzielonych koronkowymi żeberkami. Warto zwrócić uwagę na rośliny porastające skały takie jak paprotka zwyczajna, zanokcica skalna, rojnik pospolity. Mikroklimat powierzchni skał sprzyja także licznym porostom i mchom. O atrakcyjności rezerwatu decydują nie tylko skały. mz-rezerwaty-maciek-miniCiekawy jest drzewostan rosnący na północ od ciągu skał. Chociaż od dawna prowadzona była tu gospodarka leśna, to malownicze położenie oraz sentyment do tego miejsca kolejnych pokoleń leśników sprawiły, że zachował się ponad stuletni bór sosnowo dębowy z udziałem brzozy. To charakterystyczne dla Lasów Iłżeckich zbiorowisko roślinne, niewiele zmieniło się wskutek działalności człowieka.
Bouldering
Skały pod Adamowem często odwiedzane są przez miłośników boulderingu, czyli wspinaczki po skałkach bez użycia lin. Podstawową metodą asekuracji w tej dziedzinie sportu, jest umieszczanie materaców (crashpadów) pod wspinającym się zawodnikiem oraz pomoc tzw. spottera, czyli partnera, który chroni go przed upadkiem. Niełatwo jest uprawiać bouldering. Wspinacz musi wykazać się zarówno dużą siłą jak i determinacją do pokonania trudnych odcinków skalnych. Skałki dobrze nadają się do uprawiania tego sportu bo mają różnorodne kształty z suchą i bogato urzeźbioną powierzchnią.
Dla miłośników tego sportu powstał przewodnik po tych głazach z opisem ponad stu tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Opracowanie można pobrać ze strony bouldering.pl . O tym, że dana skała jest często odwiedzana przez wspinaczy, świadczą ślady białego proszku – tzw. magnezji, którym naciera się dłonie.
"Skały pod Adamowem" - gdzie wolno się wspinać?
Romatyczne drzewa
W rezerwacie „Skały pod Adamowem" rośnie sosna i dąb - silnie ze sobą splecione. Według legendy, jest to para zamieniona w drzewa. Podobno, po tragicznej śmierci chłopca, pewna Adamowianka długo płakała w miejscu gdzie często się spotykali. Potem spotkała wiedźmę, która obiecała jej że uczyni by zawsze byli razem. Niektórzy opowiadają, że teraz młodzi zamiast rąk mają konary, którymi cały czas obejmują się.