Herb Gminy Brody z napisem "Gmina Brody"

Pomniki przyrody: "Skały w Rudzie"

Znajdują się na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim, niedlaeko parkingów.

Pomniki przyrody "Skały w Rudzie" nad Zalewem Brodzkim (Zbiornik Brody Iłżeckie)

Występują tu niezliczone, większe i mniejsze bloki skał, zbudowane z piaskowców dolnotriasowych. Najciekawsze z nich to np. monolityczna baszta o wysokich, pionowych ścianach oraz pobliskie, ośmiometrowe urwisko z półką skalną o długości 20 m. i niszą u podstawy. Każda skała może zachwycić swoim kształtem, drobną rzeźbą powierzchni, różnorodnością kolorów i porastającą je florą. Niektóre bloki zbyt głęboko podcięte u podstawy przez procesy wietrzenia przewróciły się tworząc ciekawe układy przestrzenne. Kamienne podłoże stanowi tu dobre siedlisko dla wielu gatunków porostów i mchów. Występuje tu licznie w załomach ścian skalnych - paprotka zwyczajna. Na ziemi rozciągają się kobierce konwalii majowej i kokoryczki wonnej. Ciekawe formy przyjmują drzewa rosnące na skałach. Ciekawa jest także duża skała z rosnącymi na niej dwoma dębami, których korzenie próbują jakby rozsadzić ją na dwie części.

W ostatnich latach, teren ten został oczyszczony, usunięte zostały krzaki aby wszyscy mieli dostęp do tych niezwykłych skałek. Są one świetną atrakcją dla wypoczywających nad zalewem. Wielu fotografów wybiera to miejsce na plenery, np. ślubne.

Legenda

Owiana miejscową legendą czteropienna sosna rosnąca na skale.

W centralnym miejscu, na jednej z większych skał rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według legendy, każda panna, która na niej usiądzie - na pewno dobrze wyjdzie za mąż.

Bouldering

Skały w Rudzie - bouldering, wspinaczka

Skałki nad Zalewem (nazywane Brody Iłżeckie) znane są w śrowisku wspinaczkowym. Upodobali je sobie miłośnicy boulderingu, czyli wspinaczki skałkowej bez lin. Zapezpieczeniem jest druga osoba oraz tzw. crashpady, czyli materace bezpieczeństwa.

Skamieniałości śladowe  - tzw. „kurze stopki”

 "Skały w Rudzie" nad Zalewem Brodzkim - skamieniałości śladowe  - tzw. „kurze stopki”

"Skały w Rudzie" nad Zalewem Brodzkim - skamieniałości śladowe  - tzw. „kurze stopki”

Warto samemu zobaczyć dziwne ślady w powierzchni piaskowca sprzed ok 250 milionów lat. Znajdują się one na powierzchni piaskowców koło zegara kwiatowego i punktu widokowego. Wbrew nazwie, ślady te nie pozostawiły gady, choć występowały już na tych terenach, ani tym bardziej ptaki. Paleontolodzy uważają, że „kurze stopki” są efektem żerowania bezkręgowców o robakowatym kształcie. Tak pięknie wyeksponowane stanowiska są rzadkością. Na ogół, tego typu ślady są zlokalizowane w miejscach trudniej dostępnych.

Nocne skałki

Nocna iluminacja pomników przyrody "Skały w Rudzie"

Wejście na teren jest bezpłatne i możliwe o każdej porze.Dzięki systemowi iluminacji, wspaniale wyglądają także po zmierzchu. 

Obiekt objęty jest monitoringiem wizyjnym. Dokładamy starań, żeby miejsce to było zawsze wysprzątane i bezpieczne. Jednakże prosimy wszystkich o utrzymanie porządku.

Zobacz bieżące informacje na temat centrum turystycznego (np. ogłoszenia, aktualności).

Więcej informacji pod numerem telefonu: 603 439 460. Można też wysłać e-mail na: ct( at )brody.info.pl .