Herb Gminy Brody z napisem "Gmina Brody"
Powróć do: Szlaki turystyczne

Szlak pieszo-rowerowy wokół Zalewu Brodzkiego (zielony)

Mapa przebiegu szlaku zielonego, pieszo-rowerowego "Wokół gminy Brody". Źródło: www.traseo.pl

Szlak dostępny do wędrowania lub jazdy rowerem w obu kierunkach. Opis został dokonany w kierunku "Tama w Brodach".

Molo w Rudzie
Początek szlaku zlokalizowany jest przy wiacie rekreacyjnej w Rudzie – obok szkoły, na wprost mola.
Szlak prowadzony jest na zachód, wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Po lewej stronie, na brzegu zalewu zlokalizowane są miejsca wypoczynku i plaża. Po stronie północnej znajduje się Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim. Na rozległym zalesionym terenie znajdują się Skały w Rudzie – ulubione miejsce do uprawiania wspinaczki górskiej. Kolejna atrakcja to park linowy. Niżej, boisko do siatkówki plażowej i plac zabaw dla dzieci. Urządzone są liczne miejsca do odpoczynku i grilla. Wydzielono miejsca postojowe dla samochodów i parking dla kamperów.

Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim
Po przejściu przez most na rzece Kamienna, skręcamy w lewo, na groblę zbiornika wodnego. Ten odcinek o długości 1.2 km może służyć do wędrowania z kijkami (Nordic Walking). Po dojściu do ulicy Słonecznej w Stykowie, skręcamy w lewo. Kolejny odcinek szlaku poprowadzony jest chodnikiem wzdłuż drogi nr 42 w wiosce Styków. Po tej stronie na brzegu zalewu , zlokalizowane są budynki przystani wodnej i Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej.
Dalej szlak prowadzony jest około 3,5 km brzegiem zalewu wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Po zejściu z drogi krajowej nr 42, po prawej stronie widoczny jest mały zbiornik wodny "Oczko". Obok niego poprowadzony jest czerwony szlak pieszy którym można wejść do rezerwatu "Skały w Krynkach" – ok. 500 m od zalewu.

Rezerwat "Skały w Krynkach"
Ulicą Starachowicką dochodzimy do zapory – po lewej stronie mijając popiersie St. Staszica. Obok Urzędu Gminy w Brodach dochodzimy do ulicy Kościelnej. Po wejściu na wzniesienie mijamy po lewej stronie zabytkową drewnianą dzwonnicę przy kościele parafialnym w Krynkach w gminie Brody Iłżeckie wybudowaną w 1779 roku.
Ulicą Cmentarną schodzimy w dół i skręcamy w lewo przed stacją benzynową. Szlak prowadzi równolegle do drogi krajowej nr 9 i ponownie skręca w lewo (w ulicę Radomską), by po około 300 m skręcić w prawo. Dalej prowadzony jest ulicą Radomską przez most na rzece Kamienna i przez tory kolejowe.
Po pokonaniu ok 0,5 km i wejściu na wzniesienie skręcamy w lewo w ulicę Relaksową. Około 200 m niżej mijamy pomnik ku czci majora AL (Armii Ludowej) Heleny Wolf pseud. Dr Anka .
Z ulicy Relaksowej skręcamy w lewo i wąską drogą wchodzimy w ulicę Wójtowską. Schodząc w dół, na skrzyżowaniu z ulicą Na Stoku znajduje się punkt widokowy. Po przejściu do końca ulicy Wójtowskiej skręcamy w dół w ulicę Spokojną, mijając po prawej stronie pień okazałego dębu. Kręta droga wiedzie w dół do potoku Ruśnia – mijając po lewej ścianę nieczynnego kamieniołomu.
Szlak wiedzie dalej w górę od potoku Ruśnia wraz ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Po wyjściu z lasu drogą gruntową obok stacji przesyłowej gazu dochodzimy do ulicy Dużej w wiosce Ruda i skręcamy w lewo w dół. Przechodzimy tunelem pod torami i po przejściu na drugą stronę skręcamy ponownie w lewo. Drogą obok zalewu udajemy się w kierunku widocznej tamy. Koniec szlaku zlokalizowany jest przy tamie od strony torów kolejowych w Brodach.

Kilometraż szlaku:
0.0 Początek szlaku - Ruda, obok szkoły
0.6 Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim
0.7 dojście do skał w Rudzie
2.7 most na Kamiennej
4.7 przystań wodna
5.0 zajazd „Karpik”
5.7 zalew „Oczko”
7.9 Brody -tama, popiersie St. Staszica
8.2 Urząd Gminy w Brodach
8.8 Krynki, kościół
10.6 stacja PKP Brody
11.6 ul. Radomska - pomnik majora AL pseud. „Dr Anka”
11.7 ul. Wójtowska w Brodach, punkt widokowy - skręt w prawo
12.4 ul. Spokojna w Brodach, pomnikowy dąb
13.0 skraj lasu - potok Ruśnia, skręt w lewo
14.1 wieś Ruda ul. Długa,
14.4 tunel, droga nad zalewem
15.8 Koniec szlaku - tama w Brodach

Tekst i mapa za: https://www.traseo.pl/trasa/powiat-starachowicki-zielony-szlak-pieszo-rowerowy-wokol-zalewu-brodzkiego-1 .
Na tej stronie można pobrać także dokładne parametry trasy.

Brody. Zabytkowa tama z 1840 roku na początku szlaku zielonego "Wokół Zalewu Brodzkiego". 

Opis przebiegu szlaku w przeciwnym kierunku:

Początek szlaku przy tamie, od strony torów kolejowych w Brodach. Szlak prowadzony jest na zachód, wraz ze znakami pieszego szlaku czerwonego. Drogą obok zalewu dochodzimy do tunelu pod torami          i po przejściu na drugą stronę, ulicą Dużą w miejscowości Ruda wchodzimy na małe wzniesienie. Skręcamy w prawo w drogę gruntową       i obok stacji przesyłowej gazu dochodzimy do lasu. Szlak wiedzie dalej   w dół do potoku Ruśnia wraz ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Po wyjściu z lasu jesteśmy w Brodach i ulicą Spokojną wchodzimy na wzniesienie, mając po prawej stronie ścianę nieczynnego kamieniołomu, a po lewej - pień okazałego dębu. Dalej szlak poprowadzony jest ulicą Wójtowską, a gdy ona skręca w dół do stacji PKP, szlak wiedzie na północ do ulicy Relaksowej. Po pokonaniu ok 0,5 km skręcamy w prawo (na południe) w ulicę Radomską. Po zejściu w dół około 200 m, mijamy pomnik ku czci majora AL (Armii Ludowej) Heleny Wolf pseud. Dr Anka. Szlak prowadzony jest dalej przez tory kolejowe, przez most na rzece Kamiennej, do ulicy Starachowickiej. Skręca w prawo równolegle do drogi krajowej nr 9 i przed stacją benzynową ponownie skręca w prawo - w ulicę Cmentarną. Po wejściu na wzniesienie mijamy po prawej stronie zabytkową drewnianą dzwonnicę przy kościele parafialnym w Krynkach w gminie Brody Iłżeckie wybudowaną w 1779 roku. Ulicą Kościelną schodzimy w dół i skręcamy na lewo (na zachód). Droga prowadzi obok Urzędu Gminy w Brodach do zapory – po prawej stronie mijamy popiersie Stanisława Staszica. Dalej szlak prowadzony jest około 3,5 km brzegiem zalewu wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Przed dojściem do drogi krajowej nr 42, po lewej stronie widoczny jest mały zbiornik wodny „Oczko". Obok niego poprowadzony jest czerwony szlak pieszy, którym można wejść do rezerwatu „Skały w Krynkach" – ok. 500 m od zalewu. Kolejny odcinek szlaku poprowadzony jest chodnikiem wzdłuż drogi nr 42 do wioski Styków. Po prawej stronie na brzegu zalewu, zlokalizowane są budynki przystani wodnej i Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej. Niebieski szlak rowerowy skręca na lewo do Kałkowa, a szlak zielony 400 m dalej skręca w prawo, na groblę zbiornika wodnego. Ten odcinek o długości 1,2 km może służyć do wędrowania z kijkami NW (Nordic Walking). Po dojściu do ulicy Słonecznej w Stykowie, a następnie  przejściu przez most na rzece Kamiennej, skręcamy w prawo w ulicę Panoramiczną. Do końca szlaku pozostało 2,5 km. Po prawej stronie na brzegu zalewu zlokalizowane są miejsca wypoczynku i plaża.

Po stronie północnej znajduje się Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim. Na rozległym zalesionym terenie znajdują się Skały w Rudzie – ulubione miejsce do uprawiania wspinaczki górskiej. Kolejna atrakcja to Park linowy. Niżej, boisko do siatkówki plażowej i plac zabaw dla dzieci. Urządzone są liczne miejsca do odpoczynku i grilla. Wydzielono miejsca postojowe dla samochodów i parking dla kamperów. Koniec szlaku zlokalizowany jest przy wiacie rekreacyjnej w Rudzie – obok szkoły, na wprost mola.

Kilometraż szlaku:

0,0 Początek szlaku, tama w Brodach

1,2 tunel, droga nad zalewem 

1,7 wieś Ruda ul. Długa, skręt w polną drogę

2,8 skraj lasu - potok Ruśnia, skręt w prawo 

3,5 ul. Spokojna w Brodach, pomnikowy dąb 

4,0 ul. Wójtowska w Brodach, punkt widokowy - skręt w lewo

4,7 ul. Radomska - pomnik majora AL pseud. „Dr Anka” 

5,3 stacja PKP Brody 

7,0 Krynki, kościół 

7,5 Urząd Gminy w Brodach

7,9 Brody -tama, popiersie St. Staszica

10,2 zalew „Oczko”

10,7 zajazd „Karpik”

11,1 przystań wodna

13,0 most na Kamiennej

14,6 dojście do skał w Rudzie

14,8 Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim

15,8 Koniec szlaku - Ruda, obok szkoły 

Parametry trasy: https://www.traseo.pl/trasa/powiat-starachowicki-zielony-szlak-pieszo-rowerowy-wokol-zalewu-brodzkiego