Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
To będzie kolejne z cyklu tegorocznych spotkań w poszczególnych sołectwach. We wtorek, 9 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się zebranie ogólnowiejskie w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Lipiu. Wezmą w nim udział m.in. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach, którzy będą przestrzegać przed oszustami, posługującymi się znanymi metodami, takimi jak: „na wnuczka” czy „na pracownika banku”.
Porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania.
2. Podsumowanie działań gminy w 2025 r.
3. Sprawy bieżące sołectwa oraz zgłaszanie wniosków.
4. Zamknięcie zebrania.
Wójt Gminy Ernest Kumek oraz Kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach Grzegorz Bernaciak zapraszają mieszkańców oraz wszystkich miłośników historii na kolejną w tym roku prelekcję organizowaną, w tramach tzw. historycznych czwartków.
Spotkanie odbędzie się 11 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Brodach. Gościem wydarzenia będzie dr Krzysztof Gębura, który wygłosi wykład pt. „Elity znad Kamiennej”.
Jednym z bohaterów prelekcji będzie Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, wybitna postać polskiego życia gospodarczego i politycznego XIX w. Jako minister skarbu Królestwa Polskiego w latach 1821–1830 przeprowadził reformy finansowe, które pozwoliły uratować państwo przed bankructwem. Dzięki jego działaniom nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu, handlu oraz infrastruktury, co uczyniło go jednym z najważniejszych twórców nowoczesnej gospodarki na ziemiach polskich.
W 1824 r. Drucki-Lubecki zdecydował o budowie tamy w Brodach. Celem było osuszenie i uzyskanie odpowiednich terenów inwestycyjnych. Była to druga wersja „ciągłego zakładu fabryk żelaza". Prelekcja będzie okazją do poznania sylwetki wybitnego reformatora oraz jego wpływu na rozwój regionu nad Kamienną, który w XIX wieku stał się jednym z ważnych ośrodków przemysłowych Królestwa Polskiego.
- Historyk dr Krzysztof Gębura scharakteryzuje ponadto sylwetki innych, wybitnych i zasłużonych dla naszego regionu osób – zaznaczył Kustosz Bernaciak.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu.
W sobotę, 13 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Brody odbędzie się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Brodach. Spotkanie będzie okazją do podsumowania działalności jednostek oraz omówienia najważniejszych spraw organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem związku.
W programie zjazdu przewidziano m.in. sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału Gminnego, przedstawienie sprawozdania komisji rewizyjnej, wybór komisji zjazdowych, zatwierdzenie składu nowego zarządu oddziału, a także wybór komisji rewizyjnej oddziału.
Jednym z istotnych punktów obrad będzie również wybór delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP.
Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Brodach.
Podczas niego omówione i zaprezentowane będą najważniejsze działania Gminy, jakie podjęto na przestrzeni minionych miesięcy. W czwartek, 18 czerwca przy ul. Północnej 1 w miejscowości Budy Brodzkie, odbędzie się zebranie ogólnowiejskie. Do udziału w nim zaprasza Wójt Ernest Kumek.
Ogólnowiejskie zebranie, którego uczestnikami będą m.in. stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach (przekażą informacje o sposobach postępowania oszustów, działających metodami: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku” itp.) rozpocznie się o godz. 18.00.
Porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania.
2. Podsumowanie działań gminy w 2025 r.
3. Sprawy bieżące sołectwa oraz zgłaszanie wniosków.
4. Zamknięcie zebrania.
Celem wydarzenia będzie przede wszystkim promocja talentów oraz twórczości osób z niepełnosprawnościami. W piątek, 19 czerwca o godz. 10.00 na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Krynkach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą: „Dajemy Skrzydła”.
„Dajemy Skrzydła” to inicjatywa, w której organizację zaangażowane będą również pozostałe podmioty gminne, w tym: Centrum Usług Społecznych, Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach, Zakład Gospodarki Komunalnej oraz Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej.
- Przegląd twórczości osób z niepełnosprawnościami to okazja do integracji i wspólnego spędzenia czasu w życzliwej atmosferze. W programie przewidziano m.in.: wystawę obrazów, rękodzieła, występy artystyczne, integrację uczestników, grill oraz słodki poczęstunek. Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu – informuje Barbara Śliwa, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.
To będzie międzypokoleniowe wydarzenie. W piątek, 26 czerwca o godz. 18.00 na obiekcie przy ul. Sportowej w Brodach odbędzie się Senioralna Sobótka. Organizatorami wydarzenia będą: Rada Seniorów Gminy Brody, Stowarzyszenie Profilaktyczno-Społeczne „Rodzina”, Centrum Kultury i Rekreacji oraz organizator społeczności lokalnej Centrum Usług Społecznych Magdalena Kowalczyk.
- To niezwykłe spotkanie, inspirowane tradycją Nocy Świętojańskiej, połączy lokalne dziedzictwo kulturowe z integracją i aktywizacją mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. To doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu, rozmów, śpiewu i pielęgnowania ludowych zwyczajów – podkreślają gospodarze wydarzenia, którego celem będzie m.in. integracja seniorów i młodzieży.
W programie wydarzenia m.in.: warsztaty plecenia wianków, występy artystyczne lokalnych wykonawców (grupa taneczna z Krynek) i wspólne śpiewanie pieśni ludowych, biesiada pełna opowieści i wspomnień, symboliczne puszczanie wianków na rzece Kamiennej, a także ognisko z tańcami ludowymi.
- Zapraszamy nie tylko seniorów. Jesteśmy przekonani, iż będzie to wyjątkowy wieczór – zaznaczył Wójt Ernest Kumek, który objął honorowy patronat nad Senioralną Sobótką.
Centrum Rehabilitacji i Edukacji Społecznej zaprasza na wyjątkowe warsztaty „Świadoma Kobiecość”, które odbędą się 26 czerwca w godz. 17.00–20.00. Poprowadzi je Magdalena Wilman, naturoterapeutka, bioenergoterapeutka, trener rozwoju świadomości, doświadczona manager, coach i wykładowca akademicki.
Magdalena Wilman to współzałożycielka Fundacji Megamocni Kielce, która pomoże uczestniczkom spojrzeć na siebie z większą uważnością i przypomni, jak ważną rolę odgrywa każda kobieta w życiu rodziny i społeczeństwa.
Koszt udziału w warsztatach wynosi 100 zł.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: (41) 389-70-22.
Zapisy do udziału w warsztatach przyjmowane są pod numerem: 510-119-531.