Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Piątek, 24 maja 2024
Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
pochmurno
22°C

Otwarcie Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego

W niedzielę 29 stycznia 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody. Podczas części oficjalnej, która odbyła się w sali konferencyjnej UG Brody, pełniący funkcję spikera Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji Łukasz Gołda powiedział, że Izba powstała dzięki staraniom i zaangażowaniu Wójta Gminy Brody Pani Marzeny Bernat oraz dofinansowaniu z RPO Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020. Przywitał obecnych: Członka Zarządu Powiatu Starachowickiego Jerzego Materka, Panią Wójt, Radnych Gminy Brody, Sekretarza Gminy Marcina Góździa, Kierownika Referatu Inwestycyjnego Jacka Wójcika, Sołtysów Gminy Brody, Zastępcę Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotra Kacprzaka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adama Podsiadło, Proboszcza Parafii w Krynkach Ks. Kan. Wojciecha Zdona, Ks. Wikarego Pawła Laskowskiego, Szefa Sztabu 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Artura Litwinka, Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego OHP w Kielcach Magdalenę Fogiel-Litwinek, Dariusza Kaszubę - instruktora w Związku Strzeleckim w Ostrowcu Świętokrzyskim, żołnierzy piechoty lekkiej 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - Zastępcę Dowódcy por. Mariusza Krzemińskiego i st. kaprala Marcina Krzemińskiego, Redaktora  „Tygodnika Radomskiego” Jacka Lombarskiego, Dyrektora CUW w Brodach Dorotę Grudnicką-Glina, Dyrektorów szkół z terenu Gminy Brody, przedstawicieli Stowarzyszenia „Kotyzka”-Wiceprezesa Stanisława Kosiora i Członka Zarządu Jacka Tarnowskiego, Komendanta Polskich Drużyn Strzeleckich Generała DS. Jana Grudniewskiego, Leśniczego Leśnictwa Połągiew Krzysztofa Gęburę, przedstawiciela OSP Brody Piotra Nowaka. 
Wójt Gminy Brody Pani Marzena Bernat przywitała wszystkich przybyłych i podziękowała za przyjęcie zaproszenia. Powiedziała, że Gmina Brody rozwija się w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest dbałość o zachowanie i  pielęgnowanie lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego. Powstanie Izby to efekt kolejnego etapu wykorzystania prorozwojowego dofinasowania ze środków Urzędu Marszałkowskiego.
Kustosz Izby Grzegorz Bernaciak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej urządzania i wzbogacania zbiorów – przed wszystkim swojemu przyjacielowi, kolekcjonerowi Sławomirowi Krzemińskiemu, Kolekcjonerowi z Niemiec Czesławowi Mehlochowi,  Ks. Kanonikowi Wojciechowi Zdonowi, historykowi dr Krzysztofowi Gęburze, Sekretarzowi Gminy Marcinowi Góździowi, Kierownikowi w UG Brody Mirosławie Cioroch, Leśniczemu Krzysztofowi Gęburze, Łukaszowi Gęburze i Rajmundowi Gęburze. Powiedział, że w tej chwili Izba Tradycji w Gminie Brody jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie można obejrzeć oryginalne eksponaty z okresu Powstania Styczniowego. Izba ma charakter edukacyjno-historyczny, Urząd Gminy planuje przeprowadzanie tzw.  „żywych lekcji historii” dla uczniów zainteresowanych szkół.
Następnie pochodzący z naszej gminy historyk KUL dr Krzysztof Gębura wygłosił wykład „Przyczyny i przebieg Powstania Styczniowego”. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali informacji zawartych w tym wykładzie. Po wykładzie ppłk Artur Litwinek wręczył list gratulacyjny Pani Wójt za szczególną dbałość o lokalną tradycję. List gratulacyjny za współpracę i wykłady historyczne w 10 ŚBOT otrzymał również Pan Grzegorz Bernaciak.  Archiwalną mapę terenów Gminy Brody przekazała na ręce Pani Wójt Zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP w Kielcach Magdalena Fogiel-Litwinek.
W dalszej części nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, którego dokonali Pani Wójt Marzena Bernat, Członek Zarządu Powiatu Jerzy Materek, ppłk Artur Litwinek, Kierownik Jacek Wójcik, Sekretarz Gminy Marcin Góźdź, Radni Dariusz Łodej, Piotr Kosmala, Roch Kudelski.
Omówienia zasobów Izby, czyli plansz, map, zdjęć i eksponatów dokonał Kustosz Grzegorz Bernaciak, w szczególności zwracając uwagę na  eksponaty które przetrwały do czasów współczesnych w naszej Gminie. Wywiązała się żywiołowa dyskusja dotycząca przeszłości naszej  Gminy, a na koniec Pani Wójt podziękowała wszystkim za liczne przybycie na uroczystość.

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej, herb wojewóztwa świętokrzyskiego i logo Funduszy Unijnych 

Galeria zdjęć

Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 73 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 72 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 71 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 70 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 69 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 68 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 67 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 66 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 65 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 64 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 63 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 62 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 61 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 60 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 59 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 58 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 57 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 56 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 55 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 54 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 53 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 52 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 51 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 50 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 49 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 48 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 47 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 46 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 45 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 44 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 43 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 42 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 41 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 40 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 39 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 38 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 37 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 36 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 35 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 34 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 33 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 32 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 31 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 30 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 29 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 28 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 27 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 26 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 25 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 24 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 23 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 22 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 21 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 20 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 19 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 18 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 17 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 16 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 15 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 14 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 13 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 12 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 11 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 10 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 9 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 8 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 7 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 6 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 5 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 4 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 3 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 2 Izba Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego otwarta 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.