Herb Gminy Brody z napisem "Gmina Brody"

Operacja Czysta Rzeka w Gminie Brody

Zrealizowana na terenie Gminy Brody operacja Czysta Rzeka połączyła uczniów i wolontariuszy we wspólnym sprzątaniu terenów zielonych oraz brzegów Kamiennej. Efektem było nie tylko zebranie ok. 40 worków śmieci, ale także budowanie ekologicznej świadomości i lokalnej odpowiedzialności za środowisko.

W tym roku, po raz pierwszy na terenie Gminy Brody prowadzona była Operacja Czysta Rzeka.

- Dzięki podjętym działaniom zafunkcjonował międzypokoleniowy wolontariat, realizowany w ramach projektu Generator Innowacji. Sieć wsparcia 3 – stwierdził Dyrektor Centrum Usług Społecznych Piotr Ambroszczyk, które koordynowało akcję.

Łącząc siły udało się posprzątać tereny zielone, brzegi miejscowego akwenu wodnego, a także rzeki.

– Do współpracy oprócz oczywiście wolontariuszy, zaprosiliśmy uczniów lokalnej placówki oświatowej. I to była największa siła sprawcza, która zebrała zarazem największą ilość odpadów – zaznaczył Dyrektor CUS.

W operację włączeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusz Korczaka w Brodach (blisko 30 osób). Małe ręce, wykonały ciężką pracę dla planety (łącznie zebrano ok. 40 worków śmieci).

- Takie akcje zawsze niosą za sobą tylko i wyłącznie pozytywny oddźwięk. Świetnie, że w tym roku do udziału w wydarzeniu udało się zaprosić, nie tylko samych uczniów, ale również grono mocno zaangażowanych wolontariuszy - powiedziała sołtys sołectwa Krynki Wiesława Wójcik.

Środową akcję podsumowano na terenie SP w Brodach, wspólnym ogniskiem oraz prelekcją, dotyczącą zasobów wodnych przygotowaną przez Grzegorza Bernaciaka, prywatnie właściciela firmy specjalizującej się w realizacji usług nurkowych.

- Ekosystem wód Gminy ma istotne znaczenie. To zagadnienie o którym warto cyklicznie przypominać, zwłaszcza najmłodszym mieszkańcom – mówił Bernaciak.

Uczniom biorącym udział w akcji dziękował Wójt Ernest Kumek.

- Operacja Czysta Rzeka pokazuje, że troska o nasze środowisko zaczyna się od lokalnych działań i wspólnej odpowiedzialności. Dziękuję mieszkańcom, wolontariuszom, młodzieży oraz organizatorom za zaangażowanie w sprzątanie. Razem dbamy o to, aby rzeki, zbiorniki i tereny zielone były czyste, bezpieczne i przyjazne - zaznaczył gospodarz Gminy.

Efekty wykonanej pracy to nie tylko zebrane odpady, ale także rosnąca świadomość ekologiczna i poczucie wspólnej odpowiedzialności za środowisko.

– Dziękujemy także Paulinie Wabik z Lokalnej Grupy Działania „Krzemienny krąg”, która była jedną z koordynatorek akcji – podkreślił Dyrektor Ambroszczyk.

Galeria zdjęć

rz rz5 rz4 rz3 rz2 DSC_5570 20260429_112554 DSC_5486 DSC_5488 DSC_5489 DSC_5489 DSC_5498 DSC_5500 DSC_5508 DSC_5509 DSC_5511 DSC_5513 DSC_5515 DSC_5516 DSC_5523 DSC_5525 DSC_5528 DSC_5534 DSC_5543 DSC_5544 DSC_5545 DSC_5550 DSC_5553 DSC_5558 DSC_5562 DSC_5563 DSC_5565 DSC_5568 DSC_5569
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności