„O czym szumi Bór”. Publikacja dr. Krzysztofa Gębury, którą warto przeczytać
Z potrzeby zachowania pamięci o mieszkańcach Boru Kunowskiego oraz tragicznych wydarzeniach II wojny światowej powstała publikacja „O czym szumi Bór”. Opowieść, której autorem jest dr Krzysztof „Głaz” Gębura, w wersji online (w formacie PDF) dostępna jest na naszej stronie internetowej.
Broszura przedstawia dzieje niewielkiej wsi, jej mieszkańców, codzienne życie oraz wydarzenia, które na zawsze zapisały się w historii regionu. Szczególne miejsce zajmuje opis niemieckiej pacyfikacji Boru Kunowskiego z 4 lipca 1943 r.
Tego dnia, nad ranem, niemieckie oddziały otoczyły wieś i rozpoczęły brutalną akcję przeciwko jej mieszkańcom. Z domów wyprowadzano wskazane osoby, przeprowadzono obławę na partyzantów, a wielu mieszkańców zostało zamordowanych. Kulminacją zbrodni było spalenie żywcem mieszkańców w stodole.
Publikacja dr Krzysztofa Gębury nie ogranicza się wyłącznie do opisu tragicznych wydarzeń. Autor przedstawia również historię powstania Boru Kunowskiego, życie dawnych mieszkańców, lokalne tradycje oraz miejsca pamięci, które do dziś przypominają o przeszłości. Całość została wzbogacona archiwalnymi fotografiami i materiałami dokumentującymi historię wsi.
Broszura została wydana w 2024 r., w ramach projektu "Zachować w pamięci - w 81. rocznicę pacyfikacji Boru Kunowskiego", zrealizowanego prze grupę nieformalną "Pozytywni - Aktywni - Fit" oraz Stowarzyszenia "Nasz Adamów".
W przypadającą już jutro 83. rocznicę pacyfikacji, warto sięgnąć po publikację, by przypomnieć historię tego miejsca.
Publikacja, dostępna jest w załączniku, w wersji elektronicznej (format PDF). Zapraszamy do jej pobierania na komputery i urządzenia mobilne.

