Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Niedziela, 14 kwietnia 2024
Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
pochmurno
22°C

Wywiad z Wójtem Gminy Brody Panią Marzeną Bernat na temat rozprzestrzeniania się zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży

W związku z prowadzonym przez Radio  ESKA projektem "ESKA-Razem przeciw depresji" publikujemy wywiad z Wójtem Gminy Brody Panią Marzeną Bernat, dotyczący rozprzestrzeniania się zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży.

Pani Wójt, czy Pani zdaniem depresja wśród dzieci i młodzieży jest obecnie znaczącym zagrożeniem i jakie główne czynniki mogą wpływać na jej rozprzestrzenianie się ?

Depresja to podstępna choroba, odbiera radość i chęć do życia oraz podejmowania działań, warunkujących wielopłaszczyznowy rozwój osoby, która została nią dotknięta. Jest to szczególnie groźne w przypadku młodzieży, gdy kształtują się charaktery, prawidłowe zachowania, przyzwyczajenia i gdy tworzy się fundament całego przyszłego życia. Młody człowiek, nie będąc świadomym przyczyn swoich postępowań i tego, że cierpi na depresję, zaniedbuje naukę, staje się bierny i bezradny wobec swoich problemów, codziennych obowiązków oraz zaczyna mieć poczucie bezsensowności życia.  Ślepą uliczką może być wtedy ucieczka od rzeczywistości  w nałogi. W takiej sytuacji narkomania, alkoholizm, a w skrajnych przypadkach nawet próby samobójcze stanowią już realne zagrożenie dla życia. Współczesne  warunki w jakich żyjemy mogą niestety w znacznym stopniu przyczyniać się do nasilania się zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży. Nieustanna pogoń za sukcesem, dobrami materialnymi, zaniedbywanie więzi rodzinnych, brak czasu i zainteresowania bieżącymi sprawami dzieci mogą być tego konsekwencją. Poza tym przeżyliśmy niezwykle traumatyczny okres pandemii, wyizolowania oraz zachwiania relacji rówieśniczych w związku z wprowadzonym zdalnym nauczaniem. Ważnym czynnikiem depresjogennym jest utrata wzajemnych kontaktów młodzieży na rzecz social mediów i świata wirtualnego. Portale społecznościowe zaczynają dominować w życiu młodych ludzi. Przyczyniają się one w dużym stopniu do wyizolowania i zaniku kontaktu z realną rzeczywistością. Z przekazów medialnych dowiadujemy się, że świat staje się coraz mniej bezpieczny, a w Ukrainie blisko naszej granicy toczy się wojna. Ciągły stres, rówieśnicza rywalizacja i obawa przed życiowymi porażkami są jednymi z  głównych czynników warunkujących rozprzestrzeniania się depresji wśród dzieci i młodzieży.

Czy na podstawie własnych obserwacji, rozmów z rodzicami i nauczycielami oraz mając stały kontakt z młodzieżą może Pani stwierdzić, że w Gminie Brody depresja wśród dzieci i młodzieży jest zjawiskiem nasilającym się ?

Zawsze staram się być blisko spraw młodzieży w naszej gminie. Uczestniczę we wszystkich wydarzeniach i uroczystościach szkolnych, chętnie rozmawiam z młodzieżą i rodzicami naszych uczniów, mam również stały kontakt z nauczycielami. Nie mogę stwierdzić, że depresja wśród dzieci i młodzieży w Gminie Brody jest zjawiskiem dotkliwym i stanowiącym duży problem.  Mamy bardzo dobrze rozwiniętą bazę oświatową i wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, którzy z niezwykłym zaangażowaniem dbają o wszechstronny rozwój swoich uczniów. Uczniowie we wszystkich naszych szkołach mogą liczyć na specjalistyczną pomoc psychologów - jeśli występują jakieś problemy, to są one w prawidłowy i fachowy sposób rozwiązywane. 

Co Pani zdaniem, jako Włodarza Gminy Brody, może w największym stopniu wpływać  na łagodzenie i ograniczanie występowania zjawiska depresji wśród dzieci  i młodzieży w Gminie Brody ?

Uważam, że tym co może najbardziej pomóc w rozwiązaniu tego problemu jest integrowanie się grup rówieśniczych, poprzez różne formy aktywności na świeżym powietrzu. W naszej gminie młodzież ma doskonałe warunki do tego, aby wyjść z domów i móc wspólnie spędzać wolny czas. Zadbaliśmy o to, aby powstało nowoczesne Centrum Turystyczne. Można tam skorzystać z parku linowego, zorganizować grilla w wiacie grillowej, pograć w piłkę siatkową, popływać po Zalewie Brodzkim na rowerkach wodnych albo opalać się na plaży. W wakacje organizowana jest młodzieżowa letnia szkółka kajakarska i półkolonie. Podczas ferii zimowych prowadzone są zajęcia z grami i zabawami na świeżym powietrzu. Latem są u nas festyny i koncerty największych polskich gwiazd muzyki –  np. w tym w tym roku gościliśmy Dawida Kwiatkowskiego. Należy stale pamiętać o młodych mieszkańcach naszej gminy i przedstawiać im interesujące oferty wspólnego, integracyjnego spędzania wolnego czasu. Z pewnością takie działanie przyczynia się do zmniejszania potencjalnego zagrożenia występowania u nich depresji. 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.