Wywiad z Wójtem Gminy Brody Panią Marzeną Bernat na temat rozprzestrzeniania się zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży
W związku z prowadzonym przez Radio ESKA projektem "ESKA-Razem przeciw depresji" publikujemy wywiad z Wójtem Gminy Brody Panią Marzeną Bernat, dotyczący rozprzestrzeniania się zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży.
Pani Wójt, czy Pani zdaniem depresja wśród dzieci i młodzieży jest obecnie znaczącym zagrożeniem i jakie główne czynniki mogą wpływać na jej rozprzestrzenianie się ?
Depresja to podstępna choroba, odbiera radość i chęć do życia oraz podejmowania działań, warunkujących wielopłaszczyznowy rozwój osoby, która została nią dotknięta. Jest to szczególnie groźne w przypadku młodzieży, gdy kształtują się charaktery, prawidłowe zachowania, przyzwyczajenia i gdy tworzy się fundament całego przyszłego życia. Młody człowiek, nie będąc świadomym przyczyn swoich postępowań i tego, że cierpi na depresję, zaniedbuje naukę, staje się bierny i bezradny wobec swoich problemów, codziennych obowiązków oraz zaczyna mieć poczucie bezsensowności życia. Ślepą uliczką może być wtedy ucieczka od rzeczywistości w nałogi. W takiej sytuacji narkomania, alkoholizm, a w skrajnych przypadkach nawet próby samobójcze stanowią już realne zagrożenie dla życia. Współczesne warunki w jakich żyjemy mogą niestety w znacznym stopniu przyczyniać się do nasilania się zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży. Nieustanna pogoń za sukcesem, dobrami materialnymi, zaniedbywanie więzi rodzinnych, brak czasu i zainteresowania bieżącymi sprawami dzieci mogą być tego konsekwencją. Poza tym przeżyliśmy niezwykle traumatyczny okres pandemii, wyizolowania oraz zachwiania relacji rówieśniczych w związku z wprowadzonym zdalnym nauczaniem. Ważnym czynnikiem depresjogennym jest utrata wzajemnych kontaktów młodzieży na rzecz social mediów i świata wirtualnego. Portale społecznościowe zaczynają dominować w życiu młodych ludzi. Przyczyniają się one w dużym stopniu do wyizolowania i zaniku kontaktu z realną rzeczywistością. Z przekazów medialnych dowiadujemy się, że świat staje się coraz mniej bezpieczny, a w Ukrainie blisko naszej granicy toczy się wojna. Ciągły stres, rówieśnicza rywalizacja i obawa przed życiowymi porażkami są jednymi z głównych czynników warunkujących rozprzestrzeniania się depresji wśród dzieci i młodzieży.
Czy na podstawie własnych obserwacji, rozmów z rodzicami i nauczycielami oraz mając stały kontakt z młodzieżą może Pani stwierdzić, że w Gminie Brody depresja wśród dzieci i młodzieży jest zjawiskiem nasilającym się ?
Zawsze staram się być blisko spraw młodzieży w naszej gminie. Uczestniczę we wszystkich wydarzeniach i uroczystościach szkolnych, chętnie rozmawiam z młodzieżą i rodzicami naszych uczniów, mam również stały kontakt z nauczycielami. Nie mogę stwierdzić, że depresja wśród dzieci i młodzieży w Gminie Brody jest zjawiskiem dotkliwym i stanowiącym duży problem. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą bazę oświatową i wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, którzy z niezwykłym zaangażowaniem dbają o wszechstronny rozwój swoich uczniów. Uczniowie we wszystkich naszych szkołach mogą liczyć na specjalistyczną pomoc psychologów - jeśli występują jakieś problemy, to są one w prawidłowy i fachowy sposób rozwiązywane.
Co Pani zdaniem, jako Włodarza Gminy Brody, może w największym stopniu wpływać na łagodzenie i ograniczanie występowania zjawiska depresji wśród dzieci i młodzieży w Gminie Brody ?
Uważam, że tym co może najbardziej pomóc w rozwiązaniu tego problemu jest integrowanie się grup rówieśniczych, poprzez różne formy aktywności na świeżym powietrzu. W naszej gminie młodzież ma doskonałe warunki do tego, aby wyjść z domów i móc wspólnie spędzać wolny czas. Zadbaliśmy o to, aby powstało nowoczesne Centrum Turystyczne. Można tam skorzystać z parku linowego, zorganizować grilla w wiacie grillowej, pograć w piłkę siatkową, popływać po Zalewie Brodzkim na rowerkach wodnych albo opalać się na plaży. W wakacje organizowana jest młodzieżowa letnia szkółka kajakarska i półkolonie. Podczas ferii zimowych prowadzone są zajęcia z grami i zabawami na świeżym powietrzu. Latem są u nas festyny i koncerty największych polskich gwiazd muzyki – np. w tym w tym roku gościliśmy Dawida Kwiatkowskiego. Należy stale pamiętać o młodych mieszkańcach naszej gminy i przedstawiać im interesujące oferty wspólnego, integracyjnego spędzania wolnego czasu. Z pewnością takie działanie przyczynia się do zmniejszania potencjalnego zagrożenia występowania u nich depresji.