Walczymy z plagą dzików
Dziki wywołują ogromne szkody na terenie gminy Brody. Temu problemowi poświęcono znaczną część obrad komisji Rady Gminy w Brodach w dniu 28 października.
Podczas obrad Radni zgłaszali wiele problemów związanych z tymi zwierzętami – Mieszkańcy Dziurowa coraz bardziej obawiają się dzików, których nie odstrasza obecność ludzi – zwrócił uwagę Mateusz Bidziński, Przewodniczący Rady Gminy w Brodach. – Sprawa jest poważna pod względem szkód, jakie wywołują te zwierzęta, dlatego zajmujemy się tym problemem – dodał Ernest Kumek – Wójt Gminy Brody. Jedną z przyczyn żerowania dzików na terenach zamieszkanych, jak informowali przedstawiciele kół łowieckich, jest to, że w centralnych partiach Puszczy Iłżeckiej żyją wilki – prawdopodobnie dwie watahy. Nie można na nie polować. Dziki uciekają od drapieżników na tereny wiejskie, gdzie znajdują pokarm. Młode wychowują się w pobliżu ludzi i niechętnie opuszczają okolice zabudowań i małych lasów.
Sposób pierwszy - nęcenie
W obradach komisji, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich czterech kół łowieckich („Nemrod”, „Ponowa”, „Hubert” i „Jarząbek”), których tereny znajdują się w granicach gminy. Myśliwi często polują na dziki. Ponadto, odciągają je od terenów wiejskich na pola uprawne, na których sadzą rośliny będące pożywieniem dla dzików. Członkowie kół dodatkowo chętnie wydzierżawią kolejne działki z dojazdem i oddalone co najmniej 150 m od zabudowań celem obsadzenia. Myśliwi apelowali do rolników o zgłaszanie takich gruntów, które mogliby wykorzystać do tych celów.
Sposób drugi – odstraszanie
Na spotkaniu, myśliwi zapewnili, że w dniu 3 listopada br. będą z psami odstraszać dziki z Dziurowa. Członkowie kół łowieckich podawali także sposoby, które mogą pomóc mieszkańcom w odstraszaniu dzików. Są to: środki chemiczne, odstraszacze dźwiękowe, montaż solidnych ogrodzeń działek i tzw. „elektrycznych pastuchów”. Właścicielom trawników, radzono stosowanie oprysków przeciw pędrakom, które są pokarmem dzików.
Musimy działać wspólnie
Niestety, wobec dużych możliwości adaptacyjnych zwierząt, żadna z metod nie gwarantuje stuprocentowego sukcesu. Trzeba jednak, żebyśmy działali wspólnie wobec plagi dzików. Myśliwi zapewniali, że jeżeli zwiększy się liczba gospodarzy, którzy będą stosować metody odstraszania, to zmniejszy się populacja dzików na wsi.
Odszkodowania
Koła łowieckie mogą wypłacać odszkodowania za szkody w uprawach ale jest kilka warunków prawnych. Nie można uzyskać pieniędzy za szkody na trawnikach łąkach w sadach i na ugorach. Gospodarze powinni także ograniczać ilość żywności dostępnej dla dzików – usuwać kompostowniki z miejsc nieogrodzonych oraz zbierać spady zalegające pod drzewami owocowymi.
Kontakt do myśliwych
Dostępna jest lista telefonów do kół łowieckich. Na stronie: https://brody.info.pl/aktualnosci/lowiectwo/ opublikowane są dane kontaktowe oraz mapa zasięgu kół łowieckich, żeby wiedzieć do którego się zgłosić. Sprawy dzikich zwierząt można także zgłaszać do Urzędu Gminy Brody, tel. 41 271 12 31.