Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Czy wskaźnik czytelnictwa wzrośnie? Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 22 czerwca 2009 09:49

bibli-brody1m18 czerwca br., w 60 tą rocznicę utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej, oficjalnie oddano do użytku wyremontowane pomieszczenia biblioteczne mieszczące się w budynku OSP w Brodach. Odnowione wnętrza z nowymi meblami są zachętą do korzystania z księgozbioru. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Brody - Andrzej Przygoda, Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stąporek, radni oraz przedstawiciele urzędy gminy. Wręczyli oni kwiaty pracownikom jednostki z okazji dnia bibliotekarza.

mz-bibl-bro9Na spotkaniu obecny był także Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Andrzej Dąbrowski, (<<na zdjęciu), dyrektor powiatowej a zarazem miejskiej biblioteki - Anna Gębska, oraz goście z sąsiednich bibliotek: z Pawłowa - Teresa Sobczak; z Wąchocka - Magdalena Łodej.
Pani Maria Filipowska - kierownik biblioteki przedstawiła historię powstania jednostki. Książnicę założono w 1949 roku.

 

mz-bibl-bro5Początki były trudne. Księgozbiór mieścił się w małym pomieszczeniu, w tym samym budynku co Rada Gromadzka. Udostępniano tam 1020 woluminów. Bibliotekę wielokrotnie przenoszono. W 1965 roku, gdy dyrektorką została Pani Helena Śliwa, biblioteka otrzymała nowe, przestronne pomieszczenia. Zaowocowało to wyraźnym wzrostem czytelnictwa. Sądzimy, że remont budynku także dziś może się przyczynić do większej popularności biblioteki.

 

 

 


mz-bibl-brody2

 

Za zaproszenie na spotkanie serdecznie podziękowały emerytowane bibliotekarki: Helena Śliwa, Wiesława Klepacz oraz Leokadia Fręchowicz (na zdjęciu>>).
Był także czas na wspominanie dawnych czasów przy kawie i cieście. Dobry nastrój spotkania tworzyły biesiadne piosenki w wykonaniu zespołu „Brodowianie".

 


mz-bibl-bro4

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach ma trzy filie: w Lubieni, Stykowie i Krynkach. Pracownikami jednostki oprócz Pani kierownik są: Ewa Działak, Anna Stachuczy i Eliza Suchecka - Sieroń. (<<na zdjęciu) Roczny budżet gminnej biblioteki wynosi 200 tys. zł. Dzięki zaradności pani kierownik, pieniądze te wystarczają zarówno na bieżące utrzymanie obiektów, obsługę czytelnictwa a także na zakup nowości wydawniczych. Biblioteki mieszczą się w czterech punktach w gminie. Zachęcamy do korzystania z bogatych księgozbiorów liczących razem ponad 52 tys. woluminów.

 

mz-bibl-bro3

 

mz-bibl-bro8

Poprawiony: poniedziałek, 22 czerwca 2009 13:38
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link

elektronik sigara