URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Jak odrodziła się Polska PDF Drukuj Email
wtorek, 24 kwietnia 2018 12:26

   Biblioteka-Niepodlegla-GlowneM
   W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji w czwartek 19 kwietnia odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach spotkanie z panią Edytą Krężołek, pracownikiem Biura Edukacji Narodowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

   Sala biblioteki wypełniona była słuchaczami w różnym wieku. Prelegentka podczas swojej prezentacji przypomniała burzliwe losy Polski i Polaków od lat 70-tych XVIII wieku do wieku XX. Przedstawione zostały okoliczności, które doprowadziły do utraty niezależnego bytu państwowego, dzieje powstań narodowowyzwoleńczych i dążenia naszego narodu do odzyskania niepodległości podczas zaborów.

   Uczestnicy spotkania obejrzeli także krótki film streszczający najważniejsze fakty historyczne na przestrzeni ponad dwustu lat naszej historii. Pani Edyta Krężołek przypomniała najważniejsze wydarzenia, które przyczyniły się do odrodzenia niepodległej Polski: Wybuch I Wojny Światowej i związana z nią zmiana sił politycznych w Europie, powstanie armii generała Józefa Hallera, legionów Józefa Piłsudskiego oraz kwestie związane z ustaleniem granic Polski po odzyskaniu niepodległości. Przypomniała także dlaczego 11 listopada jest obchodzony jako data odzyskania niepodległości.

   Na koniec dyrektor biblioteki Anna Stachucy podziękowała pani Edycie Krężołek za wykład, wręczyła bukiet kwiatów i zaprosiła na następne spotkania.

 

Poprawiony: wtorek, 24 kwietnia 2018 15:55
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.

elektronik sigara