Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna Szlaki turystyczne Wybierz życie bez cukrzycy

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wybierz życie bez cukrzycy

Informujemy o możliwpości aktywnego  przyłączenia się  i wsparcia w projektu pod nazwą "Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego".


   W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o dystrybucję materiałów promocyjnych wśród społeczności lokalnej celem dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców. Prosimy o rozdysponowanie ulotek wśród mieszkańców sołectwa z prośbą o kontakt z infolinią pod numerem telefonu 41 375 72 06 lub wykonaniem podstawowego testu ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 na stronie internetowej www.bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl  Test można wykonać również na załączonym w ulotce formularzu lub papierowej wersji dostarczonego kwestionariusza. Wypełnione formularze można wrzucić do urny znajdującej się w Urzędzie Gminy. Zachęcamy gorąco do kontaktu poprzez stronę internetową lub za pośrednictwem infolinii co zdecydowanie przyśpieszy dalsze działania w przypadku wykrycia ryzyka zachorowalności. Formularza są również dostępne w urzędzie gminy.


   Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która dotyka coraz szerszą część społeczeństwa. W Polsce cierpi na nią ponad 3 miliony osób, a liczba ta stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przeciągu 10 kolejnych lat będzie ona jedną z głównych przyczyn zgonów populacji ludzkiej. Pogłębiający się problem jest wynikiem wielu składowych, przede wszystkim nadwagi, niewystarczającej aktywności fizycznej oraz złych nawyków żywieniowych. Według danych publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (na podstawie publikacji poszczególnych UW) wyraźnie widać, że w województwie świętokrzyskim, szybciej niż na tle Polski, rośnie liczba osób chorujących na cukrzycę typu 2, oraz osób obarczonych ryzykiem zachorowania na to schorzenie.
Wychodząc na przeciw problemowi, Uzdrowisko Busko Zdrój S.A. realizuje projekt pn. „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu drugiego" współfinansowane ze środków Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Celem głównym programu jest ochrona zdrowia oraz poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego poprzez przeprowadzenie interwencji edukacyjno-zdrowotnej do 2020 roku w grupie osób w wieku 45-64 lat.


   Program badań przesiewowych oraz późniejsze etapy takie jak indywidualne konsultacje dietetyczne oraz zajęcia z fizjoterapeutą to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z większych realizowanych w Europie. W pierwszym etapie planowane jest dotarcie do grupy aż 241 680 osób w wieku 45-64 lat stanowiących około 70% całej populacji województwa.

   Zdrowie i życie mieszkańców województwa świętokrzyskiego to nasz wspólny priorytet, dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do działań zachęcających mieszkańców naszej Gminy do wzięcia udziału w projekcie. W pierwszym etapie realizowane są badania przesiewowe polegające na wywiadzie kwestionariuszowym (formularz FIND RISK). Ważne jest, aby podczas wywiadu udzielić rzetelnych informacji, gdyż na jego podstawie określane jest ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. To szybkie działanie nie zajmie więcej niż 2 minuty a może zmienić mieć wymierny wpływ na jakość dalszego życia. W kolejnych etapach prowadzone będą badania medyczne, konsultacje dietetyczne oraz indywidualne, a także grupowe zajęcia z trenerem/fizjoterapeutą. Wszystkie działania, w ramach projektu, kierowane do mieszkańców województwa świętokrzyskiego są i będą całkowicie bezpłatne.

   W najbliższym czasie w programie TVP Info, Radio Kielce, Radio EM oraz materiałach dystrybuowanych przez Echo Świętokrzyskie będą emitowane informacje o tym projekcie. Na terenie naszej gminy dystrybuowane będą plakaty, ulotki, a także działania telekomunikacyjne. Plakat zawierający informacje o projekcie został wywieszony w gablocie. Informacje o projekcie są również opublikowane na stronie internetowej naszej Gminy.
WYBIERZCIE ŻYCIE BEZ CUKRZYCY i włączcie się w walkę o zdrowie.

 

Załączniki do pobrania:
- Komunikat OSP KGW

- Komunikat parafie

- Komunikat ogólny

- Lista osób

 

 

 

 

Czy wiesz, że...

bocian.czchciałbyś na własne oczy zobaczyć bocian czarnego? Ten rzadki gatunek wybrał na miejsce gniazdowania niedostępne partie rezerwatu "Rosochacz". Miłośnik przyrody dostrzeże tam wiele ciekawych gatunków flory i fauny.

elektronik sigara