Strona Główna Sport Czempiony ze stadniny w Klepaczach

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Czempiony ze stadniny w Klepaczach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 22 grudnia 2016 08:20

konie-stadnina-klepacze-gmina-brody-boguslaw-dabrowski-minBogusław Dąbrowski od ok. 23 lat prowadzi stadninę w samym środku Puszczy Iłżeckiej, przy dawnej leśniczówce Klepacze. W sierpniu br. jego koń Aport zdobył w Strzegomiu tytuł Mistrza Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w kategorii pięciolatków.

Hodowca koni rasy małopolskiej ma także inne sukcesy – np. na międzynarodowej konkurencji: Wielkim Tygodniu Pompadour w 2013 roku. Pan Bogusław Dąbrowski wtedy sporo zaryzykował, bo na własny koszt wysłał konie do Pompadour odległego o ok. 2 tys. km. Mimo męczącej podróży, klacz Epona zwyciężyła w swojej kategorii a ogier Aport zajął drugie miejsce. Czemipionat w kategorii koni nie spełniających kryteriów księgi angloarabskiej wygrała jego klacz Jeżówka. Pan Bogusław Dąbrowski jest emerytowanym leśniczym, wiceprezesem Polskiego Związku Hodowców Koni Małopolskich. Ma wielki sentyment do koni. Czasem żal jest mu sprzedawać zwierzęta, które u niego się wychowały ale jak mówi – trzeba z czegoś żyć.

Stadnina w Klepaczach jest sporą atrakcją turystyczną a jej właściciel nie przeszkadza w oglądaniu koni. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na dawną leśniczówkę, która ma duże znaczenie historyczne. W czasie Drugiej Wojny Światowej była ona lokalnym centrum ruchu oporu i krzewienia polskości.

 

Poprawiony: czwartek, 22 grudnia 2016 09:07
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.

elektronik sigara