Strona Główna Gospodarka odpadami 77 rocznica pacyfikacji wsi Gębice, Żuchowiec i Doły Biskupie

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

77 rocznica pacyfikacji wsi Gębice, Żuchowiec i Doły Biskupie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   

Glowne-M-msza-ofiary-gebice-zuchowiec   W niedzielę 31 maja 2020 r. w kościele parafialnym w Krynkach odprawiona została msza święta w intencji ofiar pacyfikacji wsi Gębice, Żuchowiec i Doły Biskupie. Stało się już tradycją, że zawsze w ostatnią niedzielę maja modlimy się i czcimy pamięć osób, które zginęły podczas tego tragicznego wydarzenia z 24 maja 1943 roku, spoczywających w zbiorowej mogile na cmentarzu w Krynkach.

    Po zakończeniu mszy procesja, w której uczestniczyła Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Przewodniczący Rady Gminy w Brodach Janusz Adamus, parafianie i rodziny ofiar, przeszła pod pomnik na cmentarzu, gdzie ksiądz proboszcz Wojciech Zdon poprowadził modlitwę i wyczytał nazwiska poległych.
   Pani Wójt zapaliła znicz, a delegacja stowarzyszenia „Barchan" Krynki złożyła wiązankę. Znicze na grobie swoich bliskich zapalili też członkowie rodzin. W tym roku były wśród nich córki Państwa Koniarzów, które ze wzruszeniem modliły się za członków swojej rodziny. Należy przypomnieć, że wsie Gębice, Żuchowiec, były pacyfikowane dwukrotnie w 1943 roku przez hitlerowców, jako odwet za działalność bojową ugrupowań partyzanckich działających w okolicznych lasach.

 

Poprawiony: wtorek, 02 czerwca 2020 06:45
 

Czy wiesz, że...

szlakowskaz-mprzez teren gminy Brody wytyczono i oznakowano łącznie ok 136 km szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych?

elektronik sigara