Strona Główna Szkoły

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Z życzeniami dla stulatki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 14 lutego 2018 14:54

100-lat-jozefa-kutera-bor-kunowski-DSC03135-minMarzena Bernat – Wójt Gminy Brody odwiedziła panią Józefę Kuterę z Boru Kunowskiego, która 14 lutego obchodziła setne urodziny. Z tej okazji złożyła jej życzenia, wręczyła kwiaty i prezent. Pani Józefa chętnie rozmawiała i bardzo cieszyła się z tej wizyty. Jubilatka świetnie wygląda i ma krzepkie zdrowie.

Przed uroczystością, w pobliskiej kaplicy ksiądz Sławomir Kurpiński z Janika odprawił mszę świętą w intencji jubilatki. Po nabożeństwie odbyła się rodzinna uroczystość w domu państwa Krystyny i Czesława Jasztalów - córki i zięcia stulatki. Pani wójt przekazała pani Józefie trzy listy gratulacyjne - od premiera Mateusza Morawieckiego, od pani wojewody Agaty Wojtyszek oraz napisany w swoim imieniu. W uroczystości uczestniczyła także Lucyna Zaczek - kierownik USC. Serdeczne życzenia składały także prawnuczęta: osiemnastoletnia Małgorzata i siedemnastoletni Grzegorz Jasztal.

Józefa Kutera urodziła się i mieszka w Borze Kunowskim. Wychowywała się pod opieką matki, która prowadziła gospodarstwo rolne. Będąc jeszcze małą dziewczynką ciężko pracowała nie tylko w domu rodzinnym, ale też zarobkując przy pracach leśnych i w innych gospodarstwach. Pamięta tragedie związane z II Wojną Światową, podczas której straciła wielu członków najbliższej rodziny oraz sąsiadów. Najboleśniej przeżyła pacyfikację rodzinnej wioski, podczas której niemieccy żołnierze bestialsko zamordowali 46 osób – w tym jej wujków i dwie ciotki z malutkimi dziećmi. Niechętnie wracała to tych wydarzeń bo były to najtrudniejsze lata w jej życiu. Po wojnie, mimo wszechobecnych niedostatków przyszły spokojne i szczęśliwe chwile, kiedy to wyszła za mąż za Jana Kuterę i urodziła dwójkę dzieci. Do dziś dochowała się czworga wnuków i czworga prawnuków. Całe swoje życie poświęciła pracy w gospodarstwie rolnym i domowym, wychowując kolejne pokolenia dzieci, wnuczków i prawnuczków.

 

Poprawiony: czwartek, 15 lutego 2018 08:33
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link

elektronik sigara