Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Filmiki dla dzieci o gwarze świętokrzyskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 12 października 2020 08:00

gwara-swietokrzyska-filmy-dla-dzieci-marta-blicharz-centrum-kultury-brody-mPowstały trzy filmy, w których Marta Blicharz w ciekawy sposób opowiada o gwarze świętokrzyskiej. Oprócz sympatycznej pogadanki jest opowieść przy kominku a także odcinek o tym jak zrobić ruskie pierogi. Jest to bardzo przystępny materiał do wykorzystania przez rodziców lub nauczycieli języka polskiego.


Filmy zrealizowane zostały w ramach projektu „W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą" realizowanego przez Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycja. Koncepcją projektu jest wzmocnienie tożsamości kulturowej najmłodszych mieszkańców gminy Brody poprzez e-warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, oraz warsztaty z poznania strojów ludowego z regionu świętokrzyskiego, oraz krakowskiego. Dzieci będą mogli nauczyć się ludowych kołysanek, poznać tajniki śpiewu świętokrzyskiego oraz smaki kuchni ludowej z regionu świętokrzyskiego oraz poznać gwarę.

W pierwszym odcinku, Marta Blicharz opowiada o podstawowych słowach w gwarze dotyczących rodziny i domu. W innym filmie czyta "Opowiadanie o leleniu świętym" z książki "Łysica gwarz y - godki świętokrzyskie" z 1938r. Jest to dość trudny tekst. Nawet rodowici mieszkańcy naszego województwa mają problem ze zrozumieniem go w całości. Ostatni odcinek nagrywany był w kuchni. Marta Blicharz, przybliża nam gwarę świętokrzyską podczas robienia ruskich pierogów.

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 12 października 2020 09:13
 

Czy wiesz, że...

bocian.czchciałbyś na własne oczy zobaczyć bocian czarnego? Ten rzadki gatunek wybrał na miejsce gniazdowania niedostępne partie rezerwatu "Rosochacz". Miłośnik przyrody dostrzeże tam wiele ciekawych gatunków flory i fauny.

elektronik sigara