Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Nauka i wypoczynek pod Tatrami PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ewa Orczyk, Mariusz Zawłocki   
czwartek, 15 października 2009 08:45

min

Miłym akcentem rozpoczął się rok szkolny dla uczniów Szkoły Podstawowej  w Stawie Kunowskim. W dniach  24-25 września br. 45ciu uczniów wraz z opiekunami brało udział w wyjeździe edukacyjnym do Zakopanego. Wyjazd został sfinansowany ze środków Programu Integracji Społecznej pozyskanych przez gminę Brody. Miał on na celu zdobywanie wiadomości oraz integrację uczestników połączoną z wypoczynkiem w górskim klimacie.

W pierwszym dniu, uczestnicy wyprawy spotkali się z ratownikiem Grupy Podhalańskiej w ośrodku GOPR w Rabce,. W ciekawy sposób zapoznał on małych turystów z historią, oraz codzienną pracą GOPR. Ratownik przestrzegał jak należy zachować się w górach. Dzieci zdobyły wiedzę o niebezpiecznych zwierzętach występujących w górach oraz dowiedziały się kiedy i jak wzywać GOPR. Quiz i nauka wiązania węzłów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Następnie uczestnicy wycieczki zobaczyli prawdziwą bacówkę i poznali etapy wyrabiania oscypków

Mnóstwo atrakcji czekało na uczniów w Zakopanem. Był czas na wyjazd wagonikiem na Gubałówkę. Tam dużą frajdę sprawił dzieciom zjazd saneczkowy. Trudniejsze zaś okazało się zejście do Zakopanego. Tam, na Krupówkach prawie każdy chciał kupić jakiś drobiazg.

Późnym wieczorem, w pensjonacie w Białce Tatrzańskiej było spotkanie z góralem, który zapoznał dzieci z obyczajami , strojem i gwarą. Dzień zakończyła dyskoteka. Można było także zagrać w „piłkarzyki” lub bilard.

Ze względu na remont trasy do Morskiego Oka uczestnicy wycieczki udali się do malowniczej Doliny Kościeliskiej. Na szlaku dzieci dowiedziały się też o konieczności tworzenia parków krajobrazowych, rezerwatów oraz ochronie gatunkowej roślin i zwierząt.

Powrót do Stawu Kunowskiego upłynął w radosnej atmosferze, wszyscy dzielili się wrażeniami i zdobytą wiedzą, która na pewno pozostanie w ich pamięci.

Z ankiety satysfakcji uczestników wynika, że wszystkie dzieci były zadowolone z wypoczynku w górach i chciałyby pojechać tam jeszcze raz. Około70% uczniów właśnie na tej wycieczce pierwszy raz zobaczyło góry. Była to dla nich najważniejsza atrakcja całego wyjazdu.

Wycieczkę zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą ,,Zapobieganie patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację czasu wolnego”.  Został on napisany przez Panią Ewę Orczyk – dyrektora szkoły i Panią Agnieszkę Grudniewską –prezesa stowarzyszenia, które prowadzi szkołę w Stawie Kunowskim.

 


Galeria zdjęć:

 

Poprawiony: czwartek, 15 października 2009 13:12
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.

elektronik sigara