Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wspominali Jana Barańskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 04 kwietnia 2012 10:36

mz-DSC00875min2 kwietnia br., odbyła się uroczystość z okazji 10 rocznicy nadania imienia Jana Barańskiego Szkole Podstawowej w Krynkach. Podczas akademii, uczniowie wspominali Patrona i założyciela szkoły. W uroczystości uczestniczyła córka Pana Barańskiego – Ewa Zaczek, jego była podwładna i następczyni na stanowisku dyrektora szkoły – Pani Teodora Karwacka.  Na uroczystość przybyli też przedstawiciele władz gminnych.

Uczniowie sumiennie przygotowali się do akademii. Z dziećmi pracowała nad tym pani Elżbieta Kucharczyk oraz Krystyna Karwacka. Podopieczni, między pieśniami patriotycznymi prezentowali życiorys Jana Barańskiego.

Patron urodził się w 1910 roku w Zagnańsku. W czasie wojny, był żołnierzem Batalionów Chłopskich. Po wyzwoleniu objął posadę Wójta Gminy Kunów. Utworzył Szkołę Podstawową w Krynkach. Był jej długoletnim nauczycielem i dyrektorem placówki.  Pracował w niej do 1971 roku. Zmarł dwadzieścia dwa lata później. Był osobą z dużym autorytetem wśród miejscowej ludności.  Podczas uroczystości, patrona szkoły wspominała Pani Teodora Karwacka. Powiedziała m. in. że był bardzo wymagającym nauczycielem i szefem, ale wiele się przy nim nauczyła. Sołtys wsi Krynki przypomniał, że jako uczeń, robił wywiad z Janem Barańskim - wtedy emerytowanym nauczycielem. Wraz  z kolegami dopytywał go, dzięki czemu jest sławny. Były dyrektor odpowiedział: „Nie wiem czy jestem sławny, ale na pewno w życiu trzeba ciężko pracować”.
Andrzej Przygoda - Wójt Gminy Brody powiedział, że w ostatnich latach szkoła uczyniła duże postępy w edukacji, wychowaniu i wyposażeniu placówki. Wyraził przekonanie, że Jan Barański jest dumny z dzisiejszych uczniów i nauczycieli. Dyrektor szkoły – Pan Robert Romański potwierdził, że krynecka placówka edukacyjna może poszczycić się najwyższym poziomem nauczania spośród innych szkół w gminie. Wśród zaproszonych gości, w akademii uczestniczyli ponadto: ks. kan. Andrzej Sasin proboszcz senior z parafii Krynki, radni: Krystyna Łęcka i Janusz Adamus oraz rodzice. Po zakończeniu przedstawienia, goście wpisali się w księgę pamiątkową i oglądali kroniki szkoły.

 


Zdjęcia:

Poprawiony: środa, 04 kwietnia 2012 19:53
 

Czy wiesz, że...

kapl-dziurkatastrofalna powódż w 1903r. zniszczyła tamę i wszystkie urządzenia fabryczne w Brodach? Jedną z Konsekwencji kataklizmu był rozwój chorób, w tym malarii. Miejscowa legenda głosi, że epidemię powstrzymała interwencja św. Jana Nepomucena, którego figurę umieszczono w kapliczce we wsi Dziurów. Imię świętego nosi jedna z ważniejszych ulic tej miejscowości.

elektronik sigara