Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Ogromne palmy w Krynkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 03 kwietnia 2012 10:15

mz-DSC00698kminJak co roku w Niedzielę Palmową, do najstarszego kościoła w gminie, reprezentanci różnych środowisk wykonali olbrzymie – prawie sześciometrowe palmy. Dwie, największe z nich zostały wykonane przez mieszkańców Budów Brodzkich i Brodów. Krynecka tradycja staje się słynna. Na uroczystość przyjechała również ekipa filmowa TVP Kielce.

Aż pięć palm przyjechało z Brodów. Wykonali je mieszkańcy wsi, zespoły śpiewacze: „Brodowianki”, Seniorzy”, społeczność Szkoły Podstawowej w Brodach oraz pracownicy i młodzież ze świetlicy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej. Inne palmy przywieźli ze sobą przedstawiciele sołectw: Ruda, Dziurów, Lubienia oraz Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim. W procesji uczestniczyło dziesięć olbrzymich palm.  Nie zanika też tradycja przynoszenia do kościoła małych gałązek i wiązanek. Mszę świętą odprawił proboszcz parafii - ks. Kan. Wojciech Zdon.
W obchodach Niedzieli Męki Pańskiej olbrzymie palmy przywieźli przedstawiciele wsi spoza parafii. Tymczasem mieszkańcy Krynek - niejako gospodarze uroczystości, nie zorganizowali się i nie uwili wspólnej palmy.

 

 


Zdjęcia:

Poprawiony: wtorek, 03 kwietnia 2012 13:30
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.

elektronik sigara