Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Dzieci z Budów Brodzkich nie będą dowożone PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 28 lutego 2012 10:14

budy-br-mOd pewnego czasu, mieszkańcy Budów Brodzkich starali się o to, by gmina zorganizowała dowóz dzieci do szkoły w Brodach. Rodzice obawiają się o swoje pociechy, które w drodze do szkoły muszą iść przez las. 24 lutego, na sesji Rady Gminy Brody wójt Andrzej Przygoda wyjaśniał, że nie może zapewnić uczniom transportu.

Gminie nie wolno przekraczać prawa – powiedział wójt. Ustawowy zapis zezwala samorządom na organizowanie dowozu uczniów tylko w dwóch przypadkach: gdy przewożone są osoby niepełnosprawne, lub gdy uczniowie klas I-IV szkół podstawowych mają do szkoły dalej niż 3 km a uczniowie starszych klas i gimnazjum mają drogę dłuższą niż 4 km. Ostatnie posesje w Budach Brodzkich, odległe są o ok. 2,2 km od placówki oświatowej w Brodach.

Nie można obowiązku organizowania bezpłatnego transportu utożsamiać z przywilejem rozszerzanym w sposób dowolny na inne grupy dzieci, poza kryteriami ustawowymi. Gmina nie może aktem prawnym niższego rzędu dowolnie modyfikować reguł opisanych w ustawie. Wójt zaproponował rodzicom, by wysyłali dzieci do szkoły razem z gimnazjalistami. Co prawda to rozwiązanie ma wadę, bo dzieci musiałyby dużo wcześniej wstawać i rano czekać w szkole na zajęcia, ale gmina nie ma innej możliwości by rozwiązać ten problem.

Poprawiony: środa, 29 lutego 2012 13:35
 

Czy wiesz, że...

w latach 1919-1954 wsie na naszym terenie należały do gminy Styków z siedzibą w Starachowicach? W 1952 roku gmina składała się z 12 gromad: Brody, Budy, Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Lipie, Lubienia, Michałów, Ruda, Skała, Styków i Styków Kolonia.

elektronik sigara