Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Powstanie Szlak Przygody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 09 grudnia 2011 08:35

sp-logo-minLada moment, światło dzienne ujrzy zupełni nowy produkt turystyczny - Szlak Przygody. Jest on owocem współpracy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej (do którego należy również gmina Brody) z innymi organizacjami – tzw. lokalnymi grupami działania. W celu  popularyzacji projektu, 28 listopada br. w Rudkach odbyła się konferencja p.t. „Turystyka na Szlaku Przygody”.

Koncepcję produktu turystycznego omawiali: Łukasz Wilczyński – Dyrektor Planet PR i Piotr Sadłocha - prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej. Szlak Przygody podzielony został na sześć obszarów. Gmina Brody należy do tzw. Krainy Sacrum i Profanum leżącej na obszarze między Starachowicami, Ostrowcem a Nową Słupią. Do sfery „sacrum” należą m. in.: sanktuaria na Świętym Krzyżu i w Kałkowie – Godowie oraz kościół w Krynkach. Autorzy koncepcji, do „profanum” zaliczają m. in. obiekty świadczące o wierzeniach pogańskich oraz o ingerencji człowieka w środowisko naturalne na przestrzeni dziejów. Szlak Przygody będzie tak oznakowany, by był  przystosowany dla zmotoryzowanych turystów. Obecnie, nie jest jeszcze pewne gdzie w gminie Brody zlokalizowane będą główne punkty trasy. Na pewno, na szlaku wykorzystany zostanie questing, czyli nowa metoda odkrywania atrakcji, nawiązująca do harcerskich podchodów. Questy – czyli  nieoznakowane szlaki można pokonywać, rozwiązując zagadki na podstawie podanych wcześniej wskazówek. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny. Ta forma turystyki przyjęła się już na dobre w Bałtowie.

Projekt powstał dzięki współpracy sześciu Lokalnych grup Działania skupiających łącznie czterdzieści dwie gminy. Planuje się, że uruchomienie Szlaku Przygody nastąpi w przyszłym roku - na początku sezonu turystycznego. Także w przyszłym roku, przeprowadzona będzie kampania informacyjna o szlaku. Analizując wystąpienia prelegentów, można powiedzieć, że utworzenie Szlaku Przygody otworzy nową kartę w historii turystyki -  zarówno w regionie świętokrzyskim, jak i w Polsce.

Poprawiony: czwartek, 15 grudnia 2011 11:24
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.

elektronik sigara