Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

O tajemnicach rzeki Kaminenej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 25 listopada 2011 11:39

mz-DSC07811pgmin24 listopada, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach odbyło się spotkanie z Bogusławem Pasternakiem – poetą, publicystą i pasjonatem rzeki Kamiennej. Gość przekonywał, że ludzie powinni kochać rzeki, bo każda z nich ma swoje tajemnice. O tych sekretach potrafił on pięknie opowiadać językiem poezji. Sala biblioteczna ledwo pomieściła wszystkich gości. Na spotkanie autorskie przyszli mieszkańcy gminy oraz młodzież z gimnazjum w Rudzie.

Autor wierszy ma 79 lat, urodził się w Dołach Biskupich. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku organizował Związek Harcerstwa Polskiego. Był pierwszym dyrektorem Domu Środowisk Twórczych w Kielcach. Pracował w miesięczniku społeczno – kulturalnym „Przemiany”, sporo wędrował po Polsce i Europie.  Dobrze zna on okolice Brodów. W Szkole Podstawowej w Brodach pracowała jego żona - Irena Świostek. Ponadto dyrektor brodzkiej biblioteki – Pani Maria Filipowska, w Dołach Biskupich była sąsiadką przyszłego poety.

Na spotkaniu, Bogusław Pasternak wspominał mało znane historie dotyczące pacyfikacji wsi w Gębicach i Żuchowcu. Jedna z nich opowiada o silnej więzi między rodzeństwem. Sąsiad poety zginął w Gębicach. Przez las pobiegł on do wsi, bo tam, wraz z mężem mieszkała jego siostra. Mógł ocaleć ale bardzo chciał pomóc siostrze i zginął od uderzenia esesmana.

Spotkanie z Bogusławem Pasternakiem  zorganizowane zostało przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach.

 

 


Zdjęcia:

 

Poprawiony: piątek, 25 listopada 2011 12:55
 

Czy wiesz, że...

w latach 1919-1954 wsie na naszym terenie należały do gminy Styków z siedzibą w Starachowicach? W 1952 roku gmina składała się z 12 gromad: Brody, Budy, Brodzkie, Dziurów, Jabłonna, Kuczów, Lipie, Lubienia, Michałów, Ruda, Skała, Styków i Styków Kolonia.

elektronik sigara