Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Polsko - niemieckie spotkania młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Elżbieta Rozwadowska, Mariusz Zawłocki   
czwartek, 06 października 2011 10:43

k-100_3530miinPubliczne Gimnazjum w Krynkach, już po raz czwarty gościło młodzież oraz nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Schweinfurcie. W tym roku wymiana odbyła się we współpracy z gimnazjum w Wąchocku. Goście w liczbie 27 osób, przyjechali do Polski 25 września br. Uczniowie niemieccy zostali przydzieleni do polskich rodzin. Program wymiany był bogaty i ciekawy.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Ośrodek Terapii Zajęciowej w Kałkowie i Stykowie. Byłą też wspólna wycieczka do Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia. W ostatnim dniu pobytu w Polsce młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych oraz zajęciach na strzelnicy w Starachowicach. 30 września, w gimnazjum w Krynkach, odbył się wieczorek pożegnalny. Na spotkanie przybył Andrzej Przygoda – Wójt Gminy Brody. Michael Swarz - dyrektor niemieckiego gimnazjum dziękował naszej kadrze polskiej oraz rodzinom za staropolską gościnność. Specjalnie dla niemieckich gości gimnazjaliści zaprezentowali polski taniec- poloneza. Wieczorek zakończył się  dyskoteką z poczęstunkiem. Wymiana polsko-niemiecka organizowana jest w kryneckiej szkole od 2004 Roku. Tegoroczną akcję przygotowała pani Bożena Kozłowska, we współpracy z nauczycielami gimnazjum w Krynkach i Wąchocku. Wymianę młodzieży finansowała fundacja Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, przy wsparciu finansowym gimnazjum, rodziców oraz gminy Brody.

Tegoroczną wymianę młodzieży należy uznać za udaną. Młodzież nawiązała nowe znajomości, doskonaliła umiejętności językowe. Przy pożegnaniu, nie brakowało łez i smutku, że skończył się wspólnie spędzony czas.Zdjęcia: (Iwona Łata)


Poprawiony: czwartek, 06 października 2011 14:02
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!

elektronik sigara