Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Miłośnicy wspinaczki w Adamowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 06 września 2011 13:46

mz-DSC05793-minW całym kraju coraz większą popularność zyskuje bouldering - czyli wspinaczka po skałkach bez użycia lin. W minioną niedzielę (4 września),  studenci z Lublina ćwiczyli na terenie „Skał pod Adamowem”. Głazy te, z ciekawymi okapami, suchą i bogato urzeźbioną powierzchnią, dobrze nadają się do uprawiania boulderingu.

Podstawową metodą asekuracji w tej dziedzinie sportu, jest umieszczanie materaców (crashpadów) pod wspinającym się zawodnikiem oraz pomoc tzw. spottera, czyli partnera, który chroni go przed upadkiem. Niełatwo jest uprawiać bouldering. Wspinacz musi wykazać się zarówno dużą siłą jak i determinacją do pokonania trudnych odcinków skalnych. Dużym atutem tego typu wspinaczki jest to, że w trakcie treningów, nie ma ryzyka dewastacji atrakcyjnych przyrodniczo skał. Nie instaluje się w nich bowiem haków do mocowania lin.

Miłośnicy wspinaczki nie po raz pierwszy trenują na terenie gminy Brody. W tym środowisku znane są również „Skały w Rudzie” położone na brzegu Zalewu Brodzkiego. Świadczą o tym filmy:

 

 

 

 

(Skały nad zalewem pokazane są tu od: 2 min. 30 sek. filmu.)

  

Zdjęcia z treningu:Zobacz więcej zdjęć skał na terenie gminy Brody.

 

Poprawiony: środa, 07 września 2011 13:45
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara