Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Proboszcz - naukowiec PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 30 sierpnia 2011 10:16

mz-DSC05146kgmin28 sierpnia, w zabytkowym kościele w Krynkach, odbyła się uroczystość objęcia parafii przez nowego proboszcza – ks. kanonika Wojciecha Zdona. Poprzedni proboszcz ks. kanonik Andrzej Sasin odchodzi na emeryturę, ale nadal będzie posługiwał w parafii. Nowy duszpasterz jest również naukowcem. Interesuje się historią sztuki i historią Kościoła.

Uroczyste wyznanie wiary i oraz objęcie parafii przez ks. Wojciecha miało miejsce wobec parafian w obecności księdza kanonika Andrzeja Rdzanka - dziekana dekanatu Starachowice Południe.  Przedstawiciele różnych środowisk w parafii złożyli nowemu proboszczowi serdeczne życzenia. Dziękując za dobre przyjęcie, proboszcz powiedział, że zamierza kontynuować działania ks. Andrzeja Sasina.  Jednocześnie prosił parafian o wsparcie – zarówno modlitwą jak i czynem.

Ks. Wojciech Zdon ma 45 lat. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1990 r. Najpierw pracował w parafii Św. Urszuli Ledóchowskiej w Radomiu. Od 2001 r. był proboszczem w parafii  w Opactwie koło Sieciechowa oraz w Suchej koło Pionek (2004 – 2011r.). Zanim ks. Wojciech Zdon objął pierwsze probostwo, obronił tytuł magistra historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz ukończył studia podyplomowe z historii Kościoła. Opublikował łącznie 30 artykułów naukowych dotyczących tych dwóch dziedzin. Jedną z pasji ks. Wojciecha jest ikonografia, czyli interpretacja teologiczna treści przekazu, jakie niosą dzieła sztuki sakralnej.

Parafianie mają nadzieję, że ks. Wojciech dobrze się będzie czuł w nowej parafii. Zarówno jako duszpasterz jak i historyk sztuki. Barokowy kościół w Krynkach, jest bowiem ciekawym obiektem analiz dla miłośnika sztuki sakralnej.

 

Zobacz też: kościół parafialny w Krynkach.

 


 

Zdjęcia:

 

Poprawiony: wtorek, 30 sierpnia 2011 12:35
 

Czy wiesz, że...

szlakowskaz-mprzez teren gminy Brody wytyczono i oznakowano łącznie ok 136 km szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych?

elektronik sigara