Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Oddali hołd ofiarom wojny (zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 08 lipca 2011 13:10

mz-DSC09511min4 lipca przy pomniku pomordowanych w Borze Kunowskim odbyła się uroczystość patriotyczna w 68 rocznicę pacyfikacji wsi. Mieszkańcy okolicznych miejscowości, rodziny ofiar, środowiska kombatanckie oraz członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich oddali hołd pomordowanym w Borze Kunowskim. Pod pomnikiem spotkali się także przedstawiciele władz samorządowych Brodów i Kunowa.

Obchody rocznicowe rozpoczęła msza św. w intencji ofiar wojny w kaplicy w Borze Kunowskim. Mszę celebrowali: proboszcz parafii w Kunowie ksiądz kanonik Włodzimierz Czerwieński oraz kapelan środowisk kombatanckich ksiądz kanonik Krzysztof Orzeł, proboszcz parafii w Lubieni. Wyczytywano także nazwiska zabitych przez hitlerowców w 1943 r. Mimo upływu lat, na wielu twarzach pojawiły się łzy na wspomnienie tych zmarłych bliskich osób.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik upamiętniający pacyfikację wsi. Tam przy mogile złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. W trakcie uroczystości wystąpił nowopowstały chór z gminy Brody pod dyrekcją Piotra Gąsowskiego. Charakter wspólnego święta obu gmin podkreślał skład orkiestry dętej, która uświetniała uroczystość. Razem z muzykami z Brodów, grali członkowie Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa. Wyższe stopnie otrzymali także członkowie Polskich Drużyn Strzeleckich.

W nocy z 3 na 4 lipca 1943 wojska niemieckie spacyfikowały wieś. Była to kara okupantów za sprzyjanie partyzantom i żydowskim uciekinierom. W pacyfikacji zginęło 46 lub 47 ludzi. Część została spalona żywcem w stodole, a część zastrzelona w graniczącym ze wsią lesie. Wśród ofiar byli zarówno mężczyźni jak i kobiety i dzieci.

 


 

Zdjęcia:


 

Poprawiony: piątek, 08 lipca 2011 13:22
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link

elektronik sigara