Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Mały Staw oczyszczony? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 08 czerwca 2011 11:50

mz-DSC08430kgminW środę, 8 czerwca, zakończyły się główne zabiegi techniczne mające na celu oczyszczenie wód tzw. „Małego Stawu” położonego między Rudą a Brodami. Profesor Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który nadzorował akcję, powiedział, że już w przyszłym tygodniu powinno być widać efekty tych działań.

W piątek, 3 czerwca, na odpływie z „Małego Stawu” założony został specjalny filtr mający na celu zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby trafiać do Zalewu Brodzkiego. W tym tygodniu, na małym akwenie pracował tzw. aerator, czyli specjalistyczna łódź mająca na celu uwalnianie szkodliwych gazów z dna zbiornika, natlenienie wody oraz dozowanie specjalnych preparatów. Zabiegi te nie szkodzą rybom ani innym zwierzętom. Technika oczyszczania wody z użyciem aeratora pomaga zmniejszać liczebność sinic odpowiedzialnych za „zakwity” wody i ułatwia rozwój roślin wodnych produkujących tlen. „Technika, którą zastosowaliśmy jest najskuteczniejsza. Stosowana była w wielu akwenach. Najbardziej podobne do „Małego Stawu” jest Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku  Narodowym. Jego oczyszczanie - prowadzone tą samą metodą co w Brodach - zakończyło się sukcesem” - powiedział profesor Podsiadłowski.

Oczyszczanie „Małego Stawu” sfinansowane zostało przez Zakłady Górniczo Metalowe „Zębiec”, we współpracy z Uniwersytetem im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz firmą Aerator. Pełne dane o skuteczności zabiegów będą znane po przeanalizowaniu próbek wody. Na podstawie doświadczeń na tym zbiorniku, powstanie optymalna metoda oczyszczenia całego Zalewu Brodzkiego. Gmina nie może jednak podjąć żadnych czynności bez zgody zarządcy zbiornika - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Instytucja ta, nie wydała zgody na jakiekolwiek zabiegi techniczne, bo oczekiwała na potwierdzenie skuteczności metody proponowanej przez „Zębiec”. Jeżeli Oczyszczenie „Małego Stawu” zakończy się sukcesem, to łatwiej będzie starać się o pieniądze na poprawę jakości wody w Zalewie Brodzkim.

 


Zdjęcia:


 

Poprawiony: poniedziałek, 13 czerwca 2011 12:30
 

Czy wiesz, że...

powst-styczna przestrzeni wieków mieszkańców dzisiejszych Krynek charakteryzowali się postawą patriotyczną? Brali oni czynny udział zarówno w Powstaniu Listopadowym jak i Styczniowym. Wieś była częstym miejscem postojów oddziałów. Serdeczność i pomoc ludności zostały podkreślone w pamiętnikach powstańczych.

elektronik sigara