Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Odwiedzili wzorowych hodowców PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 31 maja 2011 09:26

mz-DSC07560minW miniony piątek, 27 maja, w Urzędzie Gminy Brody odbyła się wyjazdowa sesja Rady Powiatu Starachowickiego. Wójt Andrzej Przygoda przybliżył radnym stan rolnictwa w gminie. Następnie samorządowcy zwiedzili dwa wzorowe gospodarstwa w gminie – hodowlę bydła i trzody chlewnej Państwa Joanny i Sławomira Kawalców w Stawie Kunowskim oraz stadninę koni Pana Bogusława Dąbrowskiego w leśniczówce Klepacze.

Brody nie są typową gminą rolniczą – jak chociażby okolice Pawłowa. Dominują tu słabe gleby a średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego wynosi tylko ok. 1,70 ha. Na tym tle wyraźnie kontrastują duże, sprawnie funkcjonujące farmy takich jak ok. 90 hektarowe gospodarstwo Państwa Joanny i Sławomira Kawalców w Stawie Kunowskim. Hodują oni obecnie 1450 świń i 40 sztuk krów rasy mięsnej. Gospodarz wyjaśniał radnym i gościom, że jego praca to niełatwy kawałek chleba. Produkcja nie opłacałaby się bez unijnych dopłat.

Drugim, wzorowym  gospodarstwem, które odwiedzili radni była stadnina koni w Klepaczach. Zajmuje ono ponad 60 ha. Obecnie hoduje się tam 51 koni – czystej krwi arabskiej oraz rasy małopolskiej. Wierzchowce z Klepaczy osiągają sukcesy na wyścigach oraz w skokach przez przeszkody. Niektóre mają tytuły czempionów na krajowych wystawach koni. Pan Bogusław Dąbrowski opowiadał o swojej pasji, jaką jest hodowla koni i prezentował gościom pełne gracji rumaki.

Możemy być dumni z wymienionych gospodarzy. Udowadniają oni, że nawet na naszych niesprzyjających rolnictwu terenach, można w hodowli zwierząt odnosić sukcesy.

 


Zdjęcia:

Wyjazdowa sesja Rady Powiatu w Starachowicach:


 

 

Stadnina koni w Klepaczach:


 

 

Gospodarstwo w Stawie Kunowskim:


Poprawiony: środa, 01 czerwca 2011 06:37
 

Czy wiesz, że...

fascynacja-mprzy Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach dzaiałają cztery zespoły śpiewacze, dwie grupy taneczne oraz Gminna Orkiestra Dęta?

elektronik sigara