Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

W lasach będą opryski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 16 maja 2011 10:35

Foto: http://lasy.gov.plOd dnia 16 maja br. prowadzone będą lotnicze opryski  lasów mające na celu zwalczanie chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Preparat chemiczny nie zagraża zdrowiu człowieka, ale ogłoszony jest zakaz wstępu do lasu. Taką akcję, nadleśnictwo Starachowice prowadzi po raz pierwszy. Opryski prowadzone będą wcześnie rano albo późnym wieczorem w rejonie leśnictw Zawały, Myszki, Kutery, Klepacze, jednak w odległości nie bliższej niż 500m. od zabudowań.

Leśnicy szacują, że przy sprzyjających warunkach,  oprysk 3,5 tys. ha lasów, może trwać tydzień. Po akcji, przez 24 godziny nie wolno wchodzić do lasu a dwa tygodnie od zabiegu zabronione jest zbieranie runa leśnego.

Jak wyjaśnia Piotr Dygas, specjalista do spraw ochrony lasu Nadleśnictwa Starachowice, Ilość chrabąszczy w lasach jest katastrofalna. Obecnie mamy rok rójki po czterech latach żerowania larw w glebie. W tym czasie owady niszczą korzenie przyczyniając się do obniżenia zdrowotności lasów. Jeżeli tegoroczne opryski przyniosą skutek, liczebność szkodników znacznie się obniży w przyszłych latach.

 

Powiększ szkic zasięgu oprysków lotniczych:

mapa-opryski-min

 

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2011 11:04
 

Czy wiesz, że...

kk3widziałaś(łeś) kiedyś budowlę z "płaczącego" piaskowca? Z takiego materiału zbudowany jest kościół w Krynkach.

elektronik sigara