Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Rok pełen wrażeń PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 27 grudnia 2010 10:20

mont-MINMija 2010 rok. Był to okres bardzo ważny zarówno dla wszystkich Polaków jak i dla mieszkańców gminy Brody. Przeżywaliśmy żałobę narodową po tragedii smoleńskiej. Przykre doświadczenia nie ominęły naszej gminy. Dwukrotnie w ciągu roku, kilkadziesiąt posesji ucierpiało w powodzi. Było też dużo zmian. Mieszkańcy wybrali nowy skład rady gminy. Nie zmienił się za to wójt gminy. W pierwszej turze, wybory wygrał Andrzej Przygoda. Poniżej przedstawiamy chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń mijającego roku:

 

 • Gmina Brody, jako jedna z nielicznych w regionie otrzymała wysokie dofinansowanie w ramach Programu Integracji Społecznej (PIS) z pożyczki tzw. Banku Światowego. We wtorek, drugiego lutego zorganizowano spotkanie, podsumowujące realizację tego programu. Więcej.
 • Około 150 pań przyszło na uroczystość z okazji Dnia Kobiet, którą odbyła się  w Szkole Podstawowej w Lubieni. Gwiazdą wieczoru był kielecki piosenkarz Marek Fijałkowski – pierwszy wykonawca piosenki „Ach kieleckie”. Więcej.
 • Rada Gminy w Brodach zatwierdziła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla sołectw: Brody, Krynki, Ruda, Adamów i Dziurów. Dzięki niemu skraca się procedura uzyskania pozwolenia na budowę. Więcej.
 • Kilkumetrowe palmy uświetniły obchody niedzieli palmowej w kościele w Krynkach. By dowieźć największe z nich użyto ciężarówki. Więcej.
 • Czterech sportowców z Ludowego Klubu Biegacza „Rudnik”, stanęło na podium w Mistrzostwach Polski w biegach górskich w stylu anglosaskim. Więcej.
 • Gminna Orkiestra Dęta z Brodów po raz pierwszy zaprezentowała nowe mundury na uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Odbyły się one drugiego maja w Starachowicach. Więcej.
 • Ciepła atmosfera panowała na festynie charytatywnym „Majówka Dziurowska”, który odbył się w święto 3 maja na placu przy szkole w Dziurowie. Uczniowie szkoły zbierali datki na wyposażenie sportowe boiska szkolnego. Darczyńcom wręczali słoneczka – logo spotkania. Więcej.
 • Zespół taneczny "KCC" działający przy centrum kultury zajął drugie miejsce na XVI Ogólnopolskich Konfrontacjach Tanecznych w Małogoszczy. 24 kwietnia. Wyróżniony został młodszy zespół: "FASCYNACJA-MINI". Ok. dwa miesiące później, zespół KCC zajął II miejsce na Świętokrzyskich Konfrontacjach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych. Link 1 Link 2
 • Powódź zaatakowała 27gospodarstw. Pierwsze podtopienia miały miejsce w nocy z 16 na 17 maja. Woda zalała 10 posesji na ulicy Szkolnej w Brodach, gdzie  strażacy układali worki z piaskiem. Woda wdarła się także do zabudowań przy ulicach Borówkowej  i Jagodowej w Krynkach. Na ulicy Akacjowej w Brodach ucierpiały trzy gospodarstwa, a przy ul. Nadrzecznej jedno. Najtrudniejsza sytuacja powodziowa była przy ul. Ostrowieckiej w Rudniku. Więcej.
 • Tradycyjne Biegi o Puchar Wójta odbyły się 8 czerwca na stadionie w Brodach. Wzięli w nich udział uczniowie wszystkich szkół prowadzonych przez gminę (8 placówek). Po zakończeniu emocjonujących biegów, Andrzej Przygoda wręczał zwycięzcom dyplomy, puchary i medale. Więcej.
 • W maju, przy kryneckiej parafii zawiązało się koło „Caritas”. Pierwszą akcją organizacji była zbiórka i transport darów dla powodzian w Janowcu. Więcej.
 • Pogoda dopisała organizatorom dwunastego już festynu „Trzeźwe lato z mamą i tatą”, który odbył się w niedzielę, 27 czerwca. Artyści estradowi zabawiali ponad tysiąc osób w kompleksie rekreacyjno – sportowym „Pod zaporą”. Więcej.
 • Ważnym zagadnieniem w gminie jest czystość wód Zalewu Brodzkiego. W czerwcu br. zakończyły się negocjacje z właścicielem zbiornika. Uzgodniono porozumienie, na mocy którego, firma „Zębiec” oczyści w tzw. „Mały Staw”. Na podstawie doświadczeń na tym niewielkim zbiorniku wodnym, powstanie optymalna metoda oczyszczenia całego zalewu. Więcej.
 • W wyborach prezydenckich, ponad 66% osób w gminie Brody głosowało na Jarosława Kaczyńskiego. Wygrał on w każdym spośród 14 obwodów wyborczych. Frekwencja wyborcza wynosiła ponad 51%. Więcej.
 • 4 lipca w Borze Kunowskim odbyła się doroczna uroczystość patriotyczna przy pomniku pomordowanych w czasie pacyfikacji wsi przez hitlerowców w 1943 roku. Więcej.
 • Od 1 września, Gimnazjum w Krynkach ma nowego dyrektora szkoły – Panią Edytę Świtoń. W Szkole Podstawowej w Lubieni także zmienił się dyrektor. Został nim Zbigniew Śliwa. Więcej.
 • Trzydzieścioro uczniów z gminy Brody, wyjechało na kolonie do Zakopanego. Dzieci wędrowały po górach, korzystały z basenów termalnych, uczyły się góralskiego tańca - słowem dobrze wypoczywały. Wycieczkę w całości sfinansował Urząd Gminy Brody w ramach Programu Integracji Społecznej. Bieżące informacje o tym jak wypoczywały dzieci, rodzice mogli znaleźć na stronie internetowej: http://blip.pl/tags/koloniebrody Więcej.
 • Zespół śpiewaczy „Echo” z Adamowa otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem. Dyplomy i puchar dla zespołu wręczali organizatorzy imprezy, parlamentarzyści i samorządowcy z okolic Buska - Zdroju. Nagrodę ufundował także Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda. Więcej.
 • W lipcu opublikowano ranking "Partnerski Samorząd 2008", w którym gmina Brody otrzymała wysoką notę - cztery i pół gwiazdki za współpracę z organizacjami pozarządowymi w 2008 roku. Tylko dwie gminy wiejskie w Polsce – Duszniki w Wielkopolsce i Rudnik w woj. śląskim – otrzymały maksymalną ilość - pięć gwiazdek. Więcej.
 • Przedstawiciele powiatów, miast i gmin leżących między Radomiem a Opatowem  przy drodze Krajowej nr 9, debatowali 26 lipca w Urzędzie Gminy w Brodach. Zawiązał się nieformalny związek samorządów, mający na celu modernizację traktu do standardu drogi ekspresowej. Organizatorem spotkania był Andrzej Przygoda – Wójt Gminy Brody. Więcej.
 • 15 sierpnia odbył się Rodzinny Piknik Integracyjny. Na plac sportowo – rekreacyjny „Pod Zaporą” przybyło dużo więcej osób niż na inne festyny urządzane w gminie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dla dorosłych. Więcej.
 • W 2009 roku gmina Brody zajęła II miejsce konkursie na najbardziej ekologiczną gminę województwa. Od wielu lat samorząd stara się poprawić czystość Zalewu Brodzkiego poprzez budowę kanalizacji. 16 sierpnia br. odbyło się podpisanie umowy i przekazanie placu budowy wykonawcy kanalizacji sanitarnej przy ulicach Szkolnej, Piaskowej i Akacjowej w Brodach. Jest  to największa inwestycja gminna w 2010 roku. Więcej.
 • Efektowne walki modeli samolotów z czasów I i II Wojny Światowej odbyły się nad Zalewem Brodzkim w ostatni weekend wakacji. Na boisko „Czarnych Ruda” przyjechało 22 pilotów z całej Polski a także z Ukrainy i Białorusi. Zawody w randze Mistrzostw Polski Aces odbyły się pod nazwą „II Bitwa nad Kamienną”. Więcej.
 • Intensywny deszcz, padający w pierwszych dniach września przyczynił się do tego, że woda znów wdarła się do prawie 20 gospodarstw w gminie Brody. Na 1 m2 powierzchni spadło w ciągu doby aż 56l wody. Taką rekordową wartość zanotowano u nas po raz pierwszy.  Z powodu ogromnych opadów, wylewały drobne strumyki. Dodatkowo, z Zalewu Brodzkiego spuszczane były duże ilości wody. We wrześniu woda wyrządziła jeszcze więcej szkód niż na początku maja. Link 1 Link 2
 • Paweł Kita z klubu wędkarskiego "Kiełb" działającego przy brodzkim kole Polskiego Związku Wędkarskiego, wywalczył mistrzostwo Polski w wędkarstwie rzutowym. W sierpniu. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie sportowej. Więcej.
 • 14 sierpnia br. w Brodach odbył się XI Międzynarodowy Bieg im. St. Staszica o Puchar Prezesa ZGM Zębiec S.A.  Pierwsze i drugie miejsce w kategorii „OPEN” wywalczyli dwaj zawodnicy Ludowego Klubu Biegacza „Rudnik” – organizatora biegów. Więcej.
 • 5 września br., na stadionie w Starachowicach odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Trzecie miejsce zajęli strażacy z Brodów. Więcej.
 • Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Rodzina” z Brodów w 12 rocznicę działalności zorganizowało wykład ks. Marka Dziewieckiego – autora ponad dwudziestu książek z dziedziny psychologii, wychowania oraz terapii uzależnień. Więcej.
 • 7 października, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego uroczyście oddał do użytku wyremontowaną ulicę Dużą w Rudzie. Więcej.
 • 12 października, w Kielcach odbyła się konferencja dotycząca stron internetowych jako narzędzia promocji gmin i powiatów. Jeden z prelegentów – Krzysztof Kowalik – pochwalił witrynę www.brody.info.pl za dobre wykorzystanie mediów społecznościowych takich jak: blip.pl, facebook.com czy twitter.com. Więcej.
 • 21 listopada odbyły się wybory samorządowe. Na Wójta Gminy Brody – już w pierwszej turze wybrano Andrzeja Przygodę. W nowej Radzie Gminy Brody zasiadło siedem nowych osób. Link 1 Link 2 Link 3
 • W dwóch szkołach gminy Brody działają mobilne zestawy komputerowe. W listopadzie odbyły się pierwsze lekcje z wykorzystaniem laptopów. Uczniowie szkół w Brodach i Stykowie chętnie korzystają z poręcznych i łatwych w obsłudze netbooków. Ponadto, Publiczne Gimnazjum w Rudzie otrzymało tablicę multimedialną – podobną do tej, która funkcjonuje już w szkole w Krynkach. Brody Styków
 • W piątek, 10 grudnia, Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Rodzina”, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej z Brodów i starostwem powiatowym, zorganizowało. tzw. „Mikołajki”. Więcej.
 • 21 grudnia, ok. 20 osób samotnych, starszych oraz niepełnosprawnych z terenu gminy uczestniczyło w tradycyjnej wigilii organizowane przez GOPS w Brodach. Więcej.

Poprawiony: poniedziałek, 27 grudnia 2010 14:48
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.

elektronik sigara