Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Najstarszy cmentarz w gminie. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 02 listopada 2010 15:01

mz-DSC02878minPowstanie cmentarza rzymskokatolickiego w Krynkach datuje się na rok 1815. Najstarsze zachowane na cmentarzu pomniki pochodzą z lat 30 - tych XIX wieku. Jest tu wiele zabytkowych mogił i warto się im przyjrzeć, np. przy okazji odwiedzania grobów zmarłych z naszych rodzin. Częstymi elementami zdobniczymi są wizerunki Chrystusa oraz Matki Bożej. Na jednym ze starych nagrobków odnaleźć można płaskorzeźbę przedstawiającą trupią czaszkę, symbolizującą tymczasowość życia na ziemi.

Warto odszukać także grób Ludomira Wędrychowskiego pochodzącego z Suchedniowa. W czasie Powstania Styczniowego, walczył on u boku Langiewicza. Po upadku powstania, przyłączył się, do oddziałów Garibaldiego. Po powrocie z Włoch, ożenił się i zamieszkał w Brodach. Zmarł w 1906 roku. Dojście do mogiły: Od głównej alejki cmentarza, od bramy w dół ok. 100 m. Po lewej stronie, ok. 10 m od alejki, na ziemnej mogile postawiony jest kamienny postument z krzyżem.

Niestety, nie zachowały się żołnierskie mogiły z lat 1914 - 1915. Spoczywało w nich 17 żołnierzy armii rosyjskiej, 4 żołnierzy armii niemieckiej oraz 2 żołnierzy armii austro - węgierskiej. Na cmentarzu wiele jest grobów z okresu II Wojny Światowej. W centralnej części cmentarza jest zlokalizowana zbiorowa mogiła ofiar Pacyfikacji wsi Gębice i Żuchowiec.

Zapraszamy do udziału w konkursie na facebooku.

Więcej informacji o cmentarzu:  http://krynki-cmentarz.republika.pl/

 Galeria zdjęć:


 

 

 

Poprawiony: środa, 03 listopada 2010 14:00
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.

elektronik sigara