Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pacyfikacja Boru Kunowskiego - tego się nie zapomina! (zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki, Rajmund Gębura   
poniedziałek, 05 lipca 2021 09:19

Świadkowie pacyfikacji wsi Bór Kunowski w 1943r.: (od prawej) Stanisława Pszonak, Maria Ćwiek, Danuta Klepacz.- Tak mówili świadkowie pacyfikacji wsi Bór Kunowski z 4 lipca 1943 r. 78 lat po tych wydarzeniach, odbyła się coroczna uroczystość patriotyczna pod pomnikiem pomordowanych. Zmienna pogoda nie odstraszyła uczestników.

Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody wygłosiła przemówienie. - Podczas dzisiejszego niedzielnego przedpołudnia przywołujemy pamięć o wydarzeniach tamtej słonecznej, „krwawej niedzieli".

Pamiętamy i pragniemy przekazać następnym pokoleniom prawdę o daninie życia, którą w okrutny sposób musieli złożyć mieszkańcy Boru Kunowskiego – powiedziała pani wójt. Wezwała też obecnych by uczczono minutą ciszy zmarłego płk d.s. Adama Lefka - Prezesa Klubu Żołnierzy Rezerwy i Zarządu Powiatowego LOK, który od lat przyjeżdżał na rocznicowe obchody.

Wielu gości mimo deszczu

W uroczystości uczestniczyli i wieńce złożyli mieszkańcy Boru Kunowskiego, rodziny zmarłych, Ryszard Gliwiński – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w imieniu pani Agaty Wojtyszek – Poseł na Sejm R.P., Jerzy Materek – Członek Zarządu Powiatu Starachowickiego, przedstawiciele Urzędu Gminy Brody wraz z panią wójt Marzeną Bernat, radni wraz z przewodniczącym Januszem Adamusem, przedstawiciel Burmistrza Miasta i Gminy Kunów, sołtysi, reprezentacja szkół z gminy Brody, młodzież, strażacy ochotnicy, leśnicy, przedstawiciele organizacji kombatanckich i Polskich Drużyn strzeleckich z generałem d.s. Janem Grudniewskim na czele. W trakcie uroczystości Medalem Polskich Drużyn Strzeleckich odznaczony został major Ignacy Cymerys.

Pamięć głęboko w sercu

Mszę świętą odprawił ks. dr Robert Utnik z parafii w Kunowie. W kazaniu przypominał ofiarę męczenników z Boru Kunowskiego i wzywał do wzmocnienia patriotyzmu. Po nabożeństwie, duszpasterz odczytał imiona i nazwiska wszystkich 43 osób pomordowanych.
- Paliła się stodoła i ginęli w niej ludzie z Boru Kunowskiego. Pamiętam, że jak szedł niedaleko Niemiec, to się mamusi bardzo mocno trzymałam bo się bałam, że on mnie zabierze i wrzuci w ogień – wspomina Maria Ćwiek ze Starachowic. W tym dramatycznym dniu, Stanisława Pszonak miała mieć pierwszą komunię świętą. Ją i brata Aleksandra Klepacza ocalił pewien Niemiec, gdy byli schowani w życie. Oprawę muzyczną uroczystość zapewniała: łączona orkiestra dęta pod batutą Jerzego Kłonicy oraz Grzegorz Krasowski – organista z Kunowa.

 

przedstawiciel Burmistrza Miasta i Gminy Kunów

Poprawiony: poniedziałek, 05 lipca 2021 11:12
 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.

elektronik sigara