Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Walka o zalew - bliżej finału? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
piątek, 02 lipca 2010 10:50

zalew-minJak wiadomo, najczęściej w lipcu, czystość wód Zalewu Brodzkiego, pozostawia wiele do życzenia. Od siedmiu lat władze gminy starają się poprawić tę  sytuację. W czerwcu br. zakończyły się negocjacje z właścicielem zbiornika. Uzgodniono porozumienie, na mocy którego, firma „Zębiec” oczyści w tzw. „Mały Staw”. Na podstawie doświadczeń na tym niewielkim zbiorniku wodnym, powstanie optymalna metoda oczyszczenia całego zalewu.

Zakłady Górniczo -  Metalowe „Zębiec” zadeklarowały chęć oczyszczenia zalewu, lecz Pan Leszek Bagiński – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, instytucji zarządzającej  akwenem, nie chciał się zgodzić na prace dopóki nie zostanie potwierdzona skuteczność proponowanej metody. W spotkaniu w Warszawie uczestniczył także specjalista w dziedzinie poprawy czystości wód – profesor Stanisław Podsiadłowski. W marcu „ZĘBIEC” pobierał próbki wody, celem przeprowadzenia badań i ustalenia odpowiednich dawek preparatów oraz sposobu ich dawkowania. W czerwcu negocjacje z właścicielem zbiornika dobiegły końca. Uzgodniono porozumienie regulujące zasady współpracy pomiędzy Firmą ZĘBIEC a zarządcą zbiornika

ap-zalew-minGmina nie ma prawnej możliwości by przeznaczyć pieniądze na konkretne działania. Za to powstały już dwa opracowania naukowe wskazujące metody oczyszczania wód. Liczne spotkania wójta i zarządcy zbiornika, oraz wystąpienia do posłów, senatorów, oraz innych instytucji nie przyniosły oczekiwanego rezultatu jakim jest zadowalająca czystość wody w Zalewie Brodzkim.

 

Zobacz także:

Oczyszczą Mały Staw!

Trwają badania zalewu

Pomogli w badaniach zalewu

Poprawiony: piątek, 02 lipca 2010 12:12
 

Czy wiesz, że...

kk3widziałaś(łeś) kiedyś budowlę z "płaczącego" piaskowca? Z takiego materiału zbudowany jest kościół w Krynkach.

elektronik sigara