Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Z pomocą dla powodzian PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
wtorek, 22 czerwca 2010 06:35

mz-DSC07063minJanowiec, prawie dwa tygodnie po powodzi. Do wsi dociera transport darów od mieszkańców gminy Brody. Uczestników wyprawy przeraża fetor, w wielu miejscach zalega błoto. Na chodnikach leżą sterty śmieci. Pasażerowie, w milczeniu jadą do miejscowej parafii, która zajmie się dystrybucją darów. Organizacja pomocy dla powodzian jest pierwszą poważną akcją nowopowstałego Parafialnego Zespołu „Caritas” w Krynkach.

 

Domy do rozbiórki

Parafię Janowiec nad Wisłą, leżącą na rubieżach Diecezji Radomskiej, nawiedziła czerwcowa powódź. Nikt tu nie spodziewał się wielkiej wody. 120 domów zostało zalanych – niektóre pod sam dach. Mieszkańcy mówią, że zanieczyszczona woda, która zatopiła pobliski Wilków popłynęła potem do Janowca. Cztery rodziny pozostały bez dachu nad głową. Tuż po przywitaniu gości z Brodów, zabiegany ks. proboszcz - Janusz Socha, przyjmował transport baraku mieszkalnego dla jednej z tych rodzin. Innym pomoże pewna firma, która zobowiązała się za darmo wybudować mieszkanie. Przed każdym zalanym domem leży sterta śmieci, zniszczonych mebli oraz worki z piaskiem pozostałe po akcji strażaków. Wiele budynków mieszkalnych w Janowcu, zbudowano są z miejscowego wapienia. Tona tego materiału potrafi po nasiąknięciu wchłonąć aż 400 litrów wody. Powodzianie martwią się, że ich domy nigdy nie wyschną na dobre. Po nastaniu mrozów, ściany może rozsadzić woda.

Dlaczego do Janowca?

ks. Leszek Leszczyński – prezes kryneckiego „Caritasu” o sytuacji w Janowcu dowiedział się z mediów. Rozmawiał ponadto ze swoim kolegą ks. Krzysztofem Koseckim - wikarym w Janowcu. „Gdy dowiedziałem się, o tragedii w Janowcu, postanowiłem, że dary przyniesione do „Caritasu” wyślemy właśnie tam” - powiedział ks. Leszczyński. W zbiórkę artykułów dla powodzian włączyły się także szkoły. Z Brodów wyruszyły dwa samochody: dostawczy z urzędu gminy i osobowy (combi z przyczepą) Pana Jerzego Stachuczego z Brodów. Załadowane zostały odzieżą, żywnością, środkami czystości. Do Janowca pojechali także: Sławomir Czarnecki, Kazimierz Lis i Ryszard Kutera.

W centrum kryzysowym

Do Janowca pojechał także Andrzej Przygoda – Wójt Gminy Brody. Rozmawiał on z wójtem  - Tadeuszem Koconiem. Zapewniał, że nasza gmina jeszcze pomoże powodzianom. Zaproponował stworzenie stałego partnerstwa obu gmin. Janowiecki urząd - centrum kryzysowe gminy - mieści się w budynku, który także był zalany i grozi zawaleniem, jednak wójt i urzędnicy starają się normalnie  pracować.

Akcja trwa nadal

Krynecki zespół „Caritas” organizuje kolejną zbiórkę. Dary składać można do 27 lipca w siedzibie organizacji – w Brodach przy ul Starachowickiej 9 (dawne centrum kultury). Wolontariusze czekają na ofiarodawców we wtorki i czwartki od godz. 17:30 do 18:00. Potrzebna jest odzież dobrej jakości, żywność z przedłużonym terminem ważności, woda, środki czystości, płyny do dezynfekcji, pościel, ręczniki, koce, śpiwory, rękawice, gumowce i inne artykuły. Zachęcamy do wspierania powodzian. Mamy nadzieję, że relacja i zdjęcia z Janowca poruszą wszystkich mieszkańców gminy Brody.

Na niedzielnej mszy św. ks. proboszcz Andrzej Sasin dziękował parafianom za dotychczasową ofiarność, docenił pomoc szkół, wójta i stowarzyszenia „Rodzina” w organizacji transportu do Janowca.

 


Galeria zdjęć:

 

Poprawiony: wtorek, 22 czerwca 2010 13:21
 

Czy wiesz, że...

dyslokacjajednym z ciekawych zjawisk geologicznych w północnej części województwa świętokrzyskiego jest tzw. dyslokacja Wąchocko - Rudzka? Rzeka Kamienna niejako odgradza różne formy geologiczne. Prawy (południowy) brzeg rzeki stanowią utwory dolnego i środkowego triasu, natomiast wzdłuż lewego brzegu zalegają skały dolnej jury.

elektronik sigara