Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pamięć o majorze Henryku Dobrzańskim Hubalu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
piątek, 09 października 2020 16:21

  Glowne-M-Hubal-2020W poniedziałek 5 października, przy znajdującym się w pobliżu leśniczówki Połągiew w Gminie Brody pomniku upamiętniającym potyczkę oddziału majora Henryka Dobrzańskiego Hubala z wojskami hitlerowskimi, odbyła się uroczystość związana z 81 rocznicą tego wydarzenia.

  Uczestniczyli w niej przedstawiciel Wójta Gminy Brody Marzeny Bernat, główny specjalista do spraw nadzoru Marcin Góźdź, delegacja Lasów Państwowych, w skład której wchodzili zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło, grupa leśniczych, wśród których był leśniczy Leśnictwa Połągiew Krzysztof Gębura, redaktor Jacek Lombarski - autor publikacji historycznych o majorze Hubalu, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubieni Sławomir Leśniewski, regionalista z terenu Gminy Brody Stefan Orczykowski oraz poczty sztandarowe Gminy Brody, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubieni.

  Ze względu na obecną trudną sytuację uroczystość miała ograniczoną oprawę. Na wstępie uczestnicy zaśpiewali Hymn Państwowy, po czym delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Następnie głos zabrali zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło i regionalista Stefan Orczykowski.

  Przypomnijmy, że w Gminie Brody znajduje się jedyne w skali całego Powiatu Starachowickiego miejsce, gdzie legendarny major zaznaczył swój szlak bojowy. To tutaj, po krótkim pobycie w leśniczówce Połągiew, oddział wydzielony Wojska Polskiego, dowodzony przez majora Henryka Dobrzańskiego Hubala stoczył -w trakcie przemarszu w kierunku Gór Świętokrzyskich- 5 października 1939 roku zwycięską potyczkę z wojskami hitlerowskiego Wehrmachtu pod wsią Połągiew.

  To ważne wydarzenie historyczne zostało upamiętnione w formie pomnika-obelisku, którego uroczyste odsłonięcie miało miejsce w ubiegłym roku, w jego 80 rocznicę. Obecnie 5 października każdego roku, podczas kolejnych rocznic tej potyczki będą odbywały się uroczystości patriotyczne upamiętniające tamte wydarzenia i wspaniałą postać polskiego oficera, który ślubował, że w imię honoru wojskowego w obliczu wroga nigdy broni nie złoży i munduru nie zdejmie.

  Na stronie gminy Brody www.brody.info.pl  , w dziale Historia znajduje się ciekawa publikacja autorstwa redaktora Jacka Lombarskiego, przybliżająca kontekst historyczny wydarzeń z 5 października 1939 roku. Można ją pobrać pod linkiem:
http://www.brody.info.pl/images/stories/foto-aktualnosci/2019/10-12/hubal_int.pdf

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 12 października 2020 08:03
 

Czy wiesz, że...

pudlingarniaw 1843 roku, w zakładzie metalurgicznym - tzw. pudlingarni oraz walcowni w Brodach pracowało 60 robotników? W ciągu roku przetapiano tu ok. 2 600 ton żelaza handlowego.

elektronik sigara