Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pamięć o bohaterach Lasów Starachowickich PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
poniedziałek, 14 września 2020 11:08

Glowne-M-Kutery-2020-Gmina-Brody  W sobotę 12 września 2020 roku przy śródleśnym pomniku w Kuterach w Nadleśnictwie Starachowice, odbyła się uroczystość patriotyczna upamiętniająca 81 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz bohaterstwo ugrupowań ruchu oporu, które prowadziły na terenach Nadleśnictwa Starachowice i obecnej Gminy Brody walkę z hitlerowskim najeźdźcą.

   Pomnik w Kuterach symbolizuje wspólne zmagania o wyzwolenie Ojczyzny spod okupacji hitlerowskiej, które -pomimo wielu zasadniczych różnic ideowych- prowadzili na terenie Lasów Starachowickich partyzanci z Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej. Coroczna uroczystość organizowana z okazji kolejnych rocznic wybuchu II Wojny Światowej przypomina nam, że w imię najważniejszych, wspólnych celów możliwa jest współpraca ponad istniejącymi podziałami.

   Należy nadmienić, że niezwykle ważną rolę w tej walce odgrywali leśnicy. Zamieszkiwane przez nich leśniczówki i gajówki były ośrodkami ruchu oporu ugrupowań partyzanckich. Za tę działalność leśnicy płacili czasem cenę najwyższą – cenę życia swojego i swych rodzin. Jednak dzięki ich bohaterstwu partyzanci mieli stałe zaplecze do kontynuowania swojej walki.

    Organizatorami tegorocznej uroczystości byli Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice Ryszard Bis oraz organizacje patriotyczne i kombatanckie z terenu Gminy Brody i Powiatu Starachowickiego. Przybyli okoliczni mieszkańcy, delegacje Gminy Brody z przedstawicielami władz samorządowych, Urzędu Gminy i dyrektorów brodzkich szkół oraz delegacja Nadleśnictwa Starachowice pod przewodnictwem Zastępcy Nadleśniczego Grzegorza Wachnickiego. Polskie Drużyny Strzeleckie reprezentowali Komendant Naczelny gen. dyw. ds. Jan Grudniewski i Dowódca Brygady PDS w Ostrowcu Świętokrzyskim płk ds. Jerzy Brożyna. Delegacji Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju i Klubu Żołnierzy Rezerwy ze Starachowic przewodniczyli Prezes płk ds. Adam Lefek (który prowadził całą uroczystość) i Wiceprezes ppłk ds. Witold Kowalski, przybyły wraz z grupą podopiecznych – kadetów.

  Uczestnicy zaśpiewali wspólnie Hymn Państwowy, odmówili modlitwę w intencji bohaterów walk oraz złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Prezes Adam Lefek, Zastępca Nadleśniczego Grzegorz Wachnicki i Komendant Naczelny PDS gen. dyw. ds. Jan Grudniewski wygłosili przemówienia okolicznościowe. W części artystycznej wystąpiła młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubieni pod opieką Pani Agnieszki Lotko z programem artystycznym o treści patriotycznej. Po części oficjalnej była tradycyjna wojskowa grochówką.

   O wydarzeniach jakie miały miejsce w Lasach Starachowickich w okresie II Wojny Światowej można przeczytać w książce Mariana Langera "Lasy i Ludzie, wspomnienia z lasów starachowickich 1939-1945". Książkę można pobrać za darmo ze strony internetowej Gminy Brody, klikając na poniższy link:

http://www.brody.info.pl/images/stories/foto-aktualnosci/2012/kw-cze/M_Langer_Lasy_i_Ludzie.pdf


 

 

Poprawiony: środa, 16 września 2020 10:56
 

Czy wiesz, że...

grod2w Lubieni, na jednym ze wzgórz prawdopodobnie istniało kiedyś grodzisko. W 1363 r. wydano prawo lokacji wsi na prawie niemieckim. Zapewne osada rozwijała się bujnie skoro w 1440r. biskup Zbigniew Oleśnicki wystawił przywilej lokacji, na prawie magdeburskim - miasta Lubienia. Z nieznanych przyczyn lokacji nie zrealizowano.

elektronik sigara