Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Z życia szkoły w Adamowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura, Katarzyna Wlazłowska   
środa, 04 marca 2020 14:39

Glowne-z-zycia-szkoly-adamowM  
   Szkoła nie może być tylko miejscem przyswajania najważniejszych dziedzin wiedzy, musi także kształtować i rozwijać umiejętności i zainteresowania dzieci. Kierując się tą zasadą pedagodzy z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie organizują różne zajęcia tematyczne, podczas których uczniowie mogą rozwijając swoje talenty i zainteresowania.

 Warsztaty ozdób wielkanocnych

    W dniu 25 lutego klasa V uczestniczyła w przygotowanych przez swoją wychowawczynię -panią Krystynę Kwiecień- zajęciach prowadzonych przez panie z Koła Gospodyń z Adamowa. Warsztaty robienia ozdób wielkanocnych odbyły się w świetlicy wiejskiej. Dzieci podczas zajęć mogły podziwiać wystrój pomieszczenia i ręcznie wykonane ozdoby, poznały stare i częściowo już zapomniane świąteczne tradycje oraz różne sposoby ozdabiania przedmiotów, takie jak decoupage, czy technika sznureczkowa.
  Ukoronowaniem warsztatów było wykonanie wielkanocnego koszyczka dowolną poznaną techniką. Każdy koszyczek był inny, wyjątkowy, barwny i wiosenny. Czas upływał niepostrzeżenie. Uczniowie zakończyli warsztaty żałując tylko tego, że nie mogły one trwać cały dzień, a piękną pamiątką po nich zostały śliczne koszyczki wielkanocne.


Pyszne rogaliki  
   3 marca  uczniowie -pod kierunkiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich- rozpoczęły swoją kulinarną przygodę. Młodzi adepci sztuki kulinarnej zpróbowalli swoich sił w wypieku drożdżowych rogalików. Uczniowie dowiedzieli się jak robić ciasto drożdżowe i kruche, jakie nadzienie pasuje do rogalików. Następnie każdy sam spróbował wyrabiać ciasto, wałkować, ciąć je na mniejsze fragmenty, z których powstawały rogaliki. Po wstawieniu swoich wypieków do pieca pozostało radosne oczekiwanie na ucztę. Gdy wreszcie świeże wypieki pojawiły się na stołach uczniowie przekonali się, że nie tylko pięknie pachną, ale też wspaniale smakują i wspólnie z paniami z Koła Gospodyń zasiedli do poczęstunku.
   Zarówno dziewczynki jak i chłopcy przekonali się, że pieczenie czy gotowanie nie jest nudne i potrafi być inspirującym działaniem. Warto dodać, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Adamowie planują kolejne warsztaty z następnymi klasami.

 Pancake day, czyli angielski dzień naleśnika
   Przy okazji nauki języka angielskiego dobrze jest też poznawać obyczaje krajów anglojęzycznych. Dlatego co roku w Szkole Podstawowej w Adamowie organizowany jest na zajęciach języka angielskiego tradycyjny Pancake Day - dzień naleśnika, odpowiednik Tłustego Czwartku. Wszystkie klasy, jak typowi Brytyjczycy, zajadały się pysznymi naleśnikami. Przy okazji można było porozmawiać po angielsku o najlepszych przepisach na naleśniki lub pochwalić te przygotowane przez kolegę, czy koleżankę.
  Najpopularniejsze były te na słodko z bitą śmietaną i Nutellą. Klasa VIII miło zaskoczyła wychowawczynię i panią od j. angielskiego, przygotowując i częstując obie pysznymi naleśnikami własnej roboty. Pancake Day zorganizowała nauczycielka angielskiego, pani Ewa Jeziorska.

Matematyka nie taka straszna
   Klasa siódma utrwalała wiadomości z działu "wyrażenia algebraiczne" z wykorzystaniem kodów QR. Zadaniem uczniów było odnalezienie karty z napisem START, która rozpoczynała matematyczne podchody. Następnie skanowali kody i rozwiązywali zadania pod nim ukryte. Uczniowie, pracując w grupach, prezentowali swoje rozwiązania na karcie odpowiedzi. W tym celu mieli telefony z zainstalowaną aplikacją QR Droid. Matematyka postrzegana jest jako bardzo trudny przedmiot, często nielubiany przez uczniów.
  Nauczycielka matematyki pani Katarzyna Pocheć udowadnia, że „Królowa nauk" jest ciekawa i absolutnie każdy potrafi ją zrozumieć. Siódmoklasiści przekonali się o tym podczas tych zajęć utrwalających wyrażenia algebraiczne jak łatwo można utrwalić zdobytą wiedzę i że telefony mogą być również pożytecznym narzędziem edukacyjnym.

 

Poprawiony: czwartek, 05 marca 2020 07:51
 

Czy wiesz, że...

macieknajwiększym drzewem w gminie Brody jest dąb "Maciek". Owód jego pnia  wynosi aż 7 metrów!

elektronik sigara