Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Czystość zalewu – postępy prac PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
poniedziałek, 27 maja 2019 13:19

zalew-brodzki-czystosc-wody-rzgw-warszawa-2019amOd grudnia 2017 roku trwają zakrojone na szeroką skalę badania wód Zalewu Brodzkiego. Dzięki wymianie korespondencji, prezentujemy ważniejsze informacje w tej sprawie.W listopadzie ub. roku, administratorowi zbiornika - Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Warszawie przyznano 400 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dzięki niej opracowany zostanie program walki z wysokim stężeniem związków azotu i fosforu (inaczej: biogenów). Są one główną przyczyną masowego występowania glonów – tzw. „kwitnienia" zbiornika. W czerwcu br., zarządca akwenu ogłosi przetarg na to zadanie. Ważnym problemem w czystości wody jest przenikanie zanieczyszczeń z dna do toni wodnej, dlatego wykonawca planu będzie miał za zadanie m. in. testowanie rozwiązań ograniczających to zjawisko oraz sporządzenie szczegółowego planu zarybiania na okres 5 lat. Na przełomie maja i czerwca br. na powierzchni zalewu ponownie zamontowane zostaną boje pomiarowe.

Według informacji RZGW, dotychczasowe badania akwenu miały na celu ocenę zanieczyszczeń osadów dennych oraz ocenę wpływu wody na beton wchodzący w skład zapory. Podstawowe znaczenie mają wyniki stężeń zanieczyszczeń pochodzących z pięciu strumieni zasilających zalew. Badania potrwają do 30 listopada 2020 roku ale wstępne ich wyniki znane będą jeszcze w tym roku. Dotacja przyznana została tylko na opracowanie planu. Jak Informuje RZGW - jego wykonanie uzależnione jest od pieniędzy przyznanych na ten cel.
Gmina Brody stara się o możliwość udostępnienia mieszkańcom wyników tych badań i wypływających z nich wniosków. W tym celu trwają uzgodnienia z Państwowy Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. O dalszych postępach prac w sprawie czystości Zalewu Brodzkiego będziemy informować na stronie www.brody.info.pl.

 

Poprawiony: wtorek, 28 maja 2019 09:18
 

Czy wiesz, że...

macieknajwiększym drzewem w gminie Brody jest dąb "Maciek". Owód jego pnia  wynosi aż 7 metrów!

elektronik sigara