Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Warsztaty Kulinarne i „Żelazne korzenie" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marzena Staryczenkow, Katarzyna Wlazłowska   
poniedziałek, 20 maja 2019 11:43

Mwarszataty-kulinarne-i-archeologiczne-glowne

 

   W dniu 16 maja uczniowie klas V – VII ze Szkoły Podstawowej w Adamowie udali się na ciekawą wycieczkę do Starachowic. Pierwszym punktem programu były warsztaty kulinarne w Pizzerii „Gruby Benek".

Uczniowie poznali historię powstania pizzy, dowiedzieli się o jej rodzajach i sposobach wypiekania. Następnie każdy wykonał własnoręcznie pizzę i samodzielnie skomponował do niej dodatki. Wszyscy przekonali się, że taka pizza, zrobiona samodzielnie smakuje najlepiej.
Z krainy smaku uczniowie powędrowali do krainy historii i uczestniczyli w warsztatach archeologicznych „Żelazne korzenie" w muzeum na Wielkim Piecu. Dzięki wspaniale przygotowanym rekonstrukcjom historycznym trafili nagle do zamierzchłych czasów 2000 lat temu i mogli przyjrzeć się życiu ludności doliny rzeki Kamiennej z okresu Imperium Rzymskiego. Asystowali przy walkach gladiatorów, odwiedzili wioskę Celtów, gdzie próbowali starożytnego rękodzieła, grali w celtyckie gry planszowe, oglądali dawne ozdoby, biżuterię i rodzaje broni.

Aktywnie uczestniczyli w „wykopaliskach" archeologicznych, podczas których dowiedzieli się jak wygląda praca archeologa: wydobywanie artefaktów, oczyszczanie i katalogowanie. Ciekawą częścią „Żelaznych Korzeni" był też pokaz starożytnego hutnictwa zakończony rozbiciem pieca dymarkowego. Uczniowie z żalem opuszczali teren muzeum, gdzie historia pokazana za pomocą rekonstrukcji okazała się fascynującą przygodą.
Wycieczkę zorganizowały panie: Ewa Jeziorska, Katarzyna Wlazłowska i Dorota Strojna – Imos

 

Fot: Katarzyna Wlazłowska

Poprawiony: poniedziałek, 20 maja 2019 12:00
 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.

elektronik sigara