Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Wspominali Katyń PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
czwartek, 22 kwietnia 2010 10:24

mz-DSC04519amin20 kwietnia, w  Gimnazjum w Rudzie odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 lecie mordu katyńskiego. Uczniowie w czasie akademii czytali wzruszające zapiski jednego z więźniów NKWD oraz prezentowali archiwalne zdjęcia.  Młodzi aktorzy wcielili się w role żołnierzy polskich pełnych niepewności o swoją przyszłość oraz oczekiwania na listy od rodziny. Na uroczystości obecny był Wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda.

Jednym z głównych elementów scenografii był brzozowy krzyż. Otaczały go znicze, które były po kolei gaszone, gdy wspominano ofiary Katynia. Nazwiska pomordowanych Polaków wywieszone były na ścianach sali gimnastycznej.  Akademia zakończyła przejmująca ballada patriotyczna „Ostatni list” Lecha Makowieckiego. Obecni w Rudzie radni, z Panem Przewodniczącym Jerzym Stąporkiem na czele, podjęli uchwałę, w której oddali hołd 96 ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Tragiczny wypadek, zwrócił uwagę całego świata na zbrodnie popełnione w  pobliskim Katyniu.

Pani dyrektor Ewa Stawiarska podziękowała gościom za przybycie. Wśród nich była Pani Barbara Lipa – Sekretarz Gminy, ks. kan. Andrzej Sasin, ks. kan. Krzysztof Orzeł. Pan Narcyz Sobolewski – były zesłaniec do Kazachstanu. Obecni byli także kombatanci z pocztem sztandarowym, por Ignacy Cymerys - prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy w Brodach oraz pułk Władysław Obara z Polskich Drużyn Strzeleckich.

Uroczystość wraz uczniami przygotowywały nauczycielki: Maria Cząstka, Sylwia Makowska, Anna Zawłocka, Marcin Kosmala, Bożena Zawłocka.  Role żołnierzy grali chłopcy, którzy na co dzień interesują się wojskowością: Szymon Zawłocki, Kuba Śpiewak, Michał Bębas, Damian Kosmala, Marcin Augustyniak.

 


Galeria zdjęć:

Poprawiony: wtorek, 27 kwietnia 2010 07:33
 

Czy wiesz, że...

kk3najprawdopodobniej już w 1353r. wybudowano modrzewiowy kościół w Krynkach p.w. Św. Marcina. Stał on przy obecnych zabudowanich ulicy Długiej. Do dziś stoi tam krzyż upamiętniający lokalizację świątyni. Podobno niektóre belki w kryneckiej dzwonnicy pochodzą z tego kościoła!

elektronik sigara