Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
poniedziałek, 04 marca 2019 17:05

Wykleci-GlowneMale
   W piątek 1 marca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lubieni odbyły się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

    Dzień ten ma wymiar symboliczny, ponieważ właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonany został wyrok śmierci na siedmiu oficerach Zrzeszenia "Wolność i Niepodległość". To święto państwowe jest okazją aby czcić pamięć o żołnierzach, którzy nie pogodzili się z sytuacją w jakiej znalazła się Polska po wojnie i podjęli nierówną walkę z sowieckim zniewoleniem.
   Bohaterowie drugiej, powojennej konspiracji zapłacili życiem i skazaniem -przez ówczesne władze- na wieczne zapomnienie za to, że do końca wypełnili swoją przysięgę w imię honoru wojskowego oraz wolności umiłowanej Ojczyzny.
  Przybyłych na uroczystość powitał dyrektor ZSP w Lubieni Sławomir Leśniewski. W programie artystycznym uczniowie zaprezentowali wzruszający spektakl słowno-muzyczny, w którym przedstawili tragiczne losy żołnierzy wyklętych. Widzowie z pewnością zapamiętają postać "Inki", którą kreowała uczennica Julia Gawarecka.
   W wieczornicy wzięli udział Sekretarz Gminy Brody Jan Kosiela, radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych i dyrektorzy szkół z terenu Gminy Brody. Poczet sztandarowy wystawiła jednostka OSP z Lubieni oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Do występu młodzież przygotowały Panie Agnieszka Lotko i Beata Kutera.

 

Poprawiony: środa, 06 marca 2019 11:58
 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.

elektronik sigara