Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Zajęcia z grupą rekonstrukcyjną PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmud Gębura, Katarzyna Wlazłowska, Iwona Frolovs   
poniedziałek, 18 lutego 2019 12:48

GlowneM-rekonstrukcja-adamow  
   Do szkół podstawowych na terenie gminy Brody zawitała
Grupa „Rekonstrukto" z Lublina, która znana jest z prowadzenia ciekawych zajęć historycznych, połączonych z pokazami rekonstrukcji historycznych.


   Jako pierwsi, 12 lutego  w tej interesującej lekcji historii uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipiu, następnego dnia grupa "Rekonstrukto" odwiedziła Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie.
 Tematem spotkań była Wojna Obronna Polski w 1939 roku. Prowadzący omówili sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej w przededniu II Wojny Światowej. Zapoznali uczniów z wyposażeniem i ekwipunkiem żołnierskim używanym podczas kampanii wrześniowej. Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się replikom broni, zapoznać się z wojskową techniką, dowiedzieć jak wyglądała łączność podczas działań wojennych, a nawet popróbować swoich sił w musztrze wojskowej.
   Atrakcją takich zajęć jest możliwość dotknięcia wszystkiego, czy uczestnictwa w pokazach. Wszyscy uczniowie  słuchali z zainteresowaniem historycznych informacji, chętnie zgłaszali się do uczestnictwa w prezentacji sprzętu bojowego, przymierzali mundury, sprawdzali ile ważył wojskowy plecak i czy trudno było szybko założyć maskę gazową. Najważniejsza rzeczą była jednak możliwość usłyszenia opowieści historycznej z ust entuzjastów historii II wojny światowej. Nie było to na pewno ostatnie spotkanie z grupą „Rekonstrukto", która od dłuższego czasu współpracuje ze szkołami na terenie gminy Brody.

Zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Adamowie.


Zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej w Lipiu.

Poprawiony: poniedziałek, 18 lutego 2019 14:41
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.

elektronik sigara