Gotowanie z wojewodą (film, zdjęcia) Drukuj
Wpisany przez Mariusz Zawłocki, Anna Wojciechowska   
środa, 19 grudnia 2018 07:19

gotowanie-wojewoda-wojt-brody-pierogi-tort--kaszok-tvp-kielce-DSC00878-minPani wojewoda Agata Wojtyszek wybrała gminę Brody na miejsce nagrania programu TVP Kielce "Z tego mnie nie znacie". W dniu 8 grudnia, upiekła przed kamerami swój słynny tort bezowy. Przygotowywała też potrawy regionalne wraz z wójtem gminy Brody Marzeną Bernat i paniami z Kół Gospodyń Wiejskich – „Ale Babki" ze Stykowa oraz „Echo Adamowa".

W trakcie spotkania, pani wojewoda opowiadała o swoim życiu osobistym i zawodowym oraz pokazała że świetnie sobie radzi w kuchni. Sprawnie lepiła pierogi, wraz z paniami przygotowała sałatkę warzywną, uszka z barszczem czerwonym oraz kaszok brodzki. Podczas gotowania panowała luźna i miła atmosfera mimo wielu kamer telewizyjnych. Zapraszamy do oglądania programu z udziałem pani wojewody 20 grudnia o godzinie 19.00 w TVP3 Kielce.

 


Przepis na kaszok brodzki:

Składniki:
opakowanie kaszy gryczanej palonej
serca drobiowe 1/2 kg
wątróbka drobiowa 1/2 kg
żołądki drobiowe kurze 1/2 kg
cebula 2 szt.
przyprawy (sól, pieprz, magi)

Przygotowanie:
Kaszę gotujemy wg. Przepisu. Serca wątróbkę i żołądki gotujemy do miękkości, następnie gotowe mielimy przez grube sitko maszynki. Pokrojoną w kostkę cebule smażymy na oleju do miękkości następie dodajemy zmielone podroby i ugotowana kaszę, doprawiamy do smaku. Wszystko razem dusimy. Podajemy z sałatką z ogórków kiszonych.


 


Poprawiony: środa, 19 grudnia 2018 08:50