Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Szkoła w Rudzie ma 100 lat! (film, publikacja, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki   
środa, 03 października 2018 07:18

100-lat-szkola-ruda-gmina-brody-DSC08498minUroczystość w dniu 29 września br. rozpoczęto mszą św. w kościele w Krynkach. Na spotkanie w budynku szkolnym zaproszono wszystkich, którzy pomagali w rozwoju placówki. Oprócz wspomnień, w programie zawarto także odniesienie do przyszłości - wkopanie pamiątkowej kapsuły, która ma przetrwać do 2118 r.

Uczniowie zaprezentowali scenki teatralne i piosenki o szkole. Były występy dzieci, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, przemówienia gości i prezenty dla placówki oświatowej. Pani wójt Marzena Bernat wraz z sekretarzem Janem Kosielą przekazali niszczarkę, drukarkę i odkurzacz. Na święto szkoły przybyli: Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP wraz z Andrzejem Prusiem - radnym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Jakubiec z Kuratorium Oświaty w Kielcach, Mariola Gałka - prezes starachowickiego oddziału ZNP, Grażyna Jabłońska i Anna Adamczyk z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Starachowicach, Dariusz Seweryn - przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Starachowicach, Stanisław Wrona – Przewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi, Anna Stachucy - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brody, Maria Jagieła, Andrzej Gołyga - dzieci pani Adeli Gołygi, która w latach 1961 - 1970 pełniła funkcję dyrektora placówki, sponsorzy szkoły: Agnieszka Złotorowicz, Artura Śliwa, Wiesław Zawłocki, sołtysi, przedstawiciele innych szkół oraz rodzice.

Radny Tadeusz Bernaciak i sołtys Beata Szustak wręczyli pani dyrektor Ewie Stawiarskiej wierszowany akt nadania tzw. honorowego obywatelstwa Rudy. Do podzielenia się wspomnieniami poproszono panią Alinę Rączkę – emerytowaną nauczycielkę i byłą dyrektorkę placówki, Zofię Imos z Rudy – absolwentkę szkoły i radnego Tadeusza Bernaciaka. Opowiadali oni o dawnych warunkach nauki w małej szkole oraz o walce o wybudowanie nowego budynku. Absolwentka szkoły - Marlena Iwan opowiadała o swoim zwycięstwie w teleturnieju matematycznym dla dzieci pt. "Szalone liczby". Przy okazji wystąpienia dziękowała nauczycielom za rozwijanie uczniowskich talentów.

Po zakończeniu spotkania wszyscy oglądali izbę pamięci z dużą liczbą archiwalnych zdjęć i zabytkowych eksponatów. Ekspozycję można zwiedzać do 5 października w godzinach od 8:00 do 16:00.

Pobierz publikację "Historia szkoły w Rudzie".

 

Poprawiony: środa, 03 października 2018 07:31
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara