Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (film, zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
poniedziałek, 05 marca 2018 14:22

   GlowneM-dzien-pamieci-zolni-wykletych-gmina-brodyCo roku 1 marca, w rocznicę egzekucji siedmiu oficerów – członków kierownictwa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" (WiN) obchodzimy święto upamiętniające żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego, nazywanych Żołnierzami Wyklętymi.


   Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudzie odbyła się uroczysta wieczornica. Wzięli w niej udział Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, Sekretarz Gminy Brody Jan Kosiela, przedstawiciel Starosty Starachowickiego Stanisław Stanecki, Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Starachowicach Mariola Gałka, Komendant Naczelny Polskich Drużyn Strzeleckich generał dyw. Jan Grudniewski oraz radni, sołtysi, kierownicy jednostek organizacyjnych i dyrektorzy szkół z terenu Gminy Brody.

   Przybyłych na uroczystość powitała dyrektor ZSP w Rudzie Ewa Stawiarska. W programie artystycznym uczniowie zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny, w którym przedstawili tragiczne losy żołnierzy wyklętych – rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inki" i majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki". Nie pogodzili się oni z sytuacją w jakiej znalazła się Polska po wojnie i podjęli walkę z sowieckim zniewoleniem. Zapłacili za to swoim życiem, do końca wypełniając przysięgę w imię honoru wojskowego oraz wolności umiłowanej Ojczyzny.

   Po spektaklu wystąpienie okolicznościowe wygłosiła Pani Wójt. Następnie generał Jan Grudniewski wręczył dyplomy uznania przyznane przez Komendę Naczelną Polskich Drużyn Strzeleckich Wójtowi Gminy Brody i Dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudzie za pielęgnowanie oraz szerzenie wartości patriotycznych i historycznych. W dalszej części swoje krótkie recitale zaprezentowały zespoły „Mali Wojacy" ze Stykowa, „Echo Adamowa" i Chór Męski Parafii Krynki. Na koniec głos zabrał Pan Stanisław Stanecki i Pani Mariola Gałka, po czym Pani Wójt zaprosiła obecnych na poczęstunek. Do występu młodzież przygotowali: Ewa Stawiarska, Maria Cząstka, Marcin Kosmala, Iwona Górecka, Anna Frynas, Anna Rycombel.

 

Poprawiony: wtorek, 06 marca 2018 07:59
 

Czy wiesz, że...

skwrnad brzegiem Zalewu Brodzkiego rozciągają się warte odwiedzenia "Skały w Rudzie". Na jednym z bloków skalnych rośnie brzoza, z korzenia której wyrastają cztery pnie. Według lokalnej tradycji każda panna, która usiądzie na tym drzewie na pewno dobrze wyjdzie za mąż. Zapraszamy do sprawdzenia tej legendy! Więcej informacji: link

elektronik sigara