Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Do gwiazd i do wnętrza Ziemi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Margula   
wtorek, 20 lutego 2018 13:35

szkola-brody-kielce-obserwatorium-ujk-geoedukacja-08min6 lutego uczniowie klas IV- VII Szkoły Podstawowej w Brodach pojechali na wycieczkę do Kielc. W jej programie znalazło się Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium UJK oraz Centrum Geoedukacji.

Uczestnicy z zainteresowaniem poznali historię skonstruowania teleskopu optycznego, obejrzeli wygląd nieba w różnych miejscach na Ziemi oraz uczyli się rozpoznawania gwiazd i gwiazdozbiorów. Spore zaciekawienie wzbudziła ekspozycja meteorytów. W Centrum Geoedukacji uczniowie wysłuchali opowieści o okresie dewonu i o tym jak w tamtym okresie wyglądało życie na obszarze Gór Świętokrzyskich. Dużą atrakcją była wirtualna podróż do wnętrza Ziemi w kapsule – symulatorze 5D. Uwieńczeniem wycieczki były warsztaty, w których dzieci poznawały tajniki wstępnej obróbki skał występujących w Górach Świętokrzyskich. Każdy zabrał ze sobą do domu własnoręcznie oszlifowany kamień.

Fot. arch. szkoły:

 

Poprawiony: środa, 21 lutego 2018 08:13
 

Czy wiesz, że...

kolo-wodnejuż w XVI wieku na rzece Kamiennej w Krynkach istniała zapora wodna? W1578r. funkcjonowały tu trzy koła wodne napędzające urządzenia hutnicze. Nie jest wykluczone, że  kuźnica realizowała szereg poważnych dostaw rządowych. Za te zasługi dzierżawca zakładu - Walenty Duracz został nobilitowany do stanu szlacheckiego.

elektronik sigara