Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Pamięć o bohaterach powstania styczniowego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Rajmund Gębura   
czwartek, 18 stycznia 2018 11:33

  GlowneM-powstaniec-wedrychowsk
    W niedzielę 14 stycznia w kościele parafialnym w Krynkach odbyła się msza święta, poświęcona bohaterom Powstania Styczniowego i zwycięskiej bitwy pod Iłżą.

    Uczestniczyli w niej Wójt Gminy Brody Marzena Bernat, radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszenia „Barchan" Krynki, Polskich Drużyn Strzeleckich, grupa rekonstrukcyjna kosynierów oraz mieszkańcy. Po mszy celebrowanej przez proboszcza księdza kanonika Wojciecha Zdona, procesja przeszła na cmentarz w Krynkach by pomodlić się przy grobie Ludomira Wędrychowskiego, weterana Powstania Styczniowego. Tutaj złożono wiązanki kwiatów a Pani wójt zapaliła znicz.

   Ludomir Wędrychowski to postać w szczególny sposób związana z Gminą Brody. Urodził się w Suchedniowie, pochodził z tamtejszej szanowanej, bogatej rodziny. Jego ojciec Stanisław Wędrychowski był wójtem Suchedniowa w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Po zakończeniu walk na ziemiach polskich i w oddziałach Garibaldiego we Włoszech Ludomir nie wrócił do swojego rodzinnego miasta, lecz razem z żoną osiedlili się w Brodach. Nie wiemy co zaważyło na tej decyzji. Być może urzekło go piękno naszych okolic?

  Spacerując po alejkach cmentarnych warto pamiętać o odwiedzeniu grobu tak zasłużonego weterana. Był on bohaterem walk „o wolność nasza i waszą", oficerem wojsk powstańczych, któremu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przyznano honorowy stopień podporucznika weterana.

 

Poprawiony: czwartek, 18 stycznia 2018 13:43
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara