Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Szkoła w Brodach ma patrona (film i zdjęcia) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Mariusz Zawłocki, Anna Wojciechowska   
środa, 29 listopada 2017 10:15

szkola-brody-nadanie-imienia-janusz-korczak-73min24 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Brodach odbyła się niecodzienna uroczystość – placówka otrzymała imię Janusza Korczaka. Była msza święta, część oficjalna, podziękowania
i perfekcyjnie dopracowane występy dzieci.

W intencji społeczności szkolnej modlił się ksiądz Damian Zalewski w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Brodach, gdzie zgromadzili się honorowi goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, reprezentacje klas oraz rodzice.
Część oficjalną na sali gimnastycznej rozpoczęło wprowadzenie flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Pani dyrektor Nina Milanowska serdecznie powitała wszystkich obecnych i przedstawiła przybyłych gości: Wójt Gminy Brody Marzenę Bernat, Pawła Lubienieckiego - Dyrektora Generalnego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Jana Kosielę - Sekretarza Gminy Brody, Stanisława Wronę - Przewodniczącego Rady Gminy, Jacka Staromłyńskiego - starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach, Mariolę Gałkę - prezesa Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Starachowicach, Tomasza Margulę - Przewodniczącego Rady Powiatu Starachowickiego, Andrzeja Sendeckiego - przedstawiciela Rady Powiatu, Dorotę Grudnicką – Glinę - dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Brody, Annę Stachucy - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brodach, Jerzego Stachuczego - radnego powiat starachowickiego, radnych gminy Brody, panie sołtys Marię Jagiełę i Joannę Kuterę oraz członków rady sołeckiej, emerytowanych nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Brodach, dyrektorów szkół z gminy Brody oraz przedstawicieli Rady Rodziców, oraz uczniów. Pani dyrektor podkreśliła jak bardzo istotny jest ten dzień dla placówki i krótko przybliżyła postać patrona. Goście otrzymali pamiątkowe plakietki i foldery zawierające historię szkoły w Brodach.
Aktu nadania imienia dokonał Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Wrona oraz absolwentka szkoły, radna Ewa Fogiel. Odczytali stosowną uchwałę i przekazali akt na ręce przedstawiciela Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz pani dyrektor, która zaprosiła reprezentantów władz gminy, kuratorium, starostwa, rodziców i uczniów do odsłonięcia na szkolnym korytarzu pamiątkowej tablicy z wizerunkiem Janusza Korczaka. Symboliczny bukiet kwiatów złożyła reprezentacja samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem.
Podczas przecinania wstęgi wszyscy obecni na sali mogli obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą życie naszej szkoły. Tę część programu zakończyło premierowe odśpiewanie przez uczniów hymnu szkoły i wyprowadzenie flagi. Następnie głos zabrało kilku gości, a radny Tadeusz Bernaciak wyrecytował napisany przez siebie na tę okoliczność wiersz. Wszyscy podkreślali trafność wyboru patrona, składali gratulacje oraz serdeczne życzenia z okazji nadania szkole imienia. Na ręce pani dyrektor złożyli też pamiątkowe upominki.
Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali piękny program artystyczny. Jego kanwą stało się spotkanie grupy uczniów, spośród których nie wszyscy byli przekonani o właściwym wyborze patrona szkoły. Jednak prezentowane scenki teatralne, rozgrywające się zarówno w realiach sierocińca jak i baśniowym świecie króla Maciusia Pierwszego, poezja i wzruszające piosenki przybliżające sylwetkę Janusza Korczaka, rozwiały najmniejszy cień wątpliwości co do słuszności tej decyzji. Nad głowami młodych artystów dominował piękny cytat Patrona: „Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie".
Na zakończenie pani dyrektor ze wzruszeniem podziękowała uczniom i przygotowującym ich opiekunom za tak wyjątkowe chwile, po czym zaprosiła wszystkich na poczęstunek i zwiedzanie szkoły. Był to czas na rozmowy po latach, wpis do księgi pamiątkowej, oglądanie albumów wykonanych przez uczniów a poświęconych patronowi oraz galerii zdjęć obrazujących historię szkoły.

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 29 listopada 2017 14:37
 

Czy wiesz, że...

oltarz-ofiarjeden z olbrzymich głazów w rezerwacie "Skały w Krynkach", według miejscowej legendy służył za ołtarz ofiarny?

Podobno niejaki Gutan składał tam krwawe ofiary bogowi Krynosowi.

elektronik sigara