Strona Główna

URZĄD GMINY BRODY

herb-gb
Adres:
ul. Stanisława Staszica 3
27-230 Brody
woj. świętokrzyskie.
Telefon:
(41) 271-12-31
 fax: (41) 271-19-78
więcej
E-mail:
gmina(at)brody.info.pl
Godziny otwarcia:
Pon: 8:00 -16:00
Wt-Pt: 7:15 - 15:15
du
mp

logo-rii-jst-kolor

sip

Ruda szuka swoich korzeni PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Wojciechowska   
środa, 24 maja 2017 12:20

piknik-archeologiczny-wycieczka-gimnazjum-ruda14-min19 maja 2017 r. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyła się kolejna edycja warsztatów archeologicznych „Żelazne Korzenie". Na pikniku nie zabrakło młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Rudzie. Uczniowie mogli przyjrzeć się procesowi wytopu żelaza z rudy, która przed wiekami wydobywana była także na terenach gminy Brody.

Podczas imprezy można było zapoznać się z antycznymi rzemiosłami, uzbrojeniem wojowników celtyckich i germańskich, hutnictwem żelaza oraz potrawami kuchni rzymskiej. Pierwszoklasiści pod opieką pani Doroty Strojnej–Imos oraz Jowity Kaszuby-Lipy strzelali z łuku, oglądali walki gladiatorów oraz brali udział w różnych grach i zabawach antycznych. Dużą atrakcją była możliwość założenia dwunastokilogramowej kolczugi oraz wysłuchanie w języku angielskim opowieści pasjonatów z Rumunii o procesie jej wytwarzania. Cykl uczestnictwa w warsztatach obejmował również zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji muzealnych dzięki temu uczniowie mogli poznać kolejny raz dokonania patrona swojej szkoły – Stanisława Staszica.

 

 

 

Poprawiony: środa, 24 maja 2017 12:54
 

Czy wiesz, że...

skwkrgłazy z rezerwatu "Skały w Krynkach" powstały z osadów dolnotriasowej rzeki, a zaledwie 2 km od  od rezerwatu, znajduje się odsłonięcie skał powstałych w podobnym okresie, lecz w środowisku morskim. Zobacz

elektronik sigara